Δευτέρα, Ιουνίου 16, 2008

Ανασκόπιση της 9ης μέρας του EURO 2008 !

Σήμερα είχαμε τη 1η μέρα του τρίτου γύρου της φάσης των ομίλων και στο πρόγραμμα είχαμε 2 παιχνίδια για τον 1ο όμιλο. Στο πρώτο παιχνίδι οι διοργανωτές Ελβετοί κέρδισαν 2-0 τη Πορτογαλία με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιακίν (71', 83' πεν.) και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία τους μπροστά στο κοινό τους. Στο δεύτερο παιχνίδι η Τουρκία σ'ένα συναρπαστικό παιχνίδι έκανε μία μεγάλη ανατροπή. Στο 87ο λεπτό το σκορ ήταν 2-1 υπέρ της Τσεχίας και εκείνη ήταν στους «8» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ο Νιχάτ αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 εκμεταλλευόμενος τρομερό λάθος του Τσεχ και στο 89’ με εκπληκτικό σουτ έκανε το 3-2 δίνοντας την πρόκριση στην Τουρκία. Είχε μειώσει ο Αρντά στο 75'. Η ομάδα του Μπρούκνερ είχε προηγηθεί με 2-0 χάρη σε τέρματα των Κόλερ (34’) και Πλασίλ (61’) όμως παρουσιάστηκε αγνώριστη στα τελευταία λεπτά.