Δευτέρα, Ιουνίου 02, 2008

θρίλερ στο ΣΕΦ !

Σε ένα ματς που «έσπασαν»… καρδιές, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 59-57 του Παναθηναϊκού, στέλνοντας τη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ σε πέμπτο παιχνίδι. Αυτό θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς για 35 λεπτά, όμως οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και να κατακτήσουν το πρωτάθλημα, όμως ο Διαμαντίδης αστόχησε από τα 6,25 στην εκπνοή της αναμέτρησης. Επεισοδιακά ξεκίνησε ο αγώνας, αφού 3 λεπτά μετά το τζάμπολ, υπήρξαν ρίψεις αντικειμένων που οδήγησαν σε 45λεπτη διακοπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-27, 46-38, 59-57.

Ολυμπιακός: Μπλάκνεϊ 4, Γουντς 8 (1), Πρίντεζης 21, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 6, Τσακαλίδης 4, Γκριρ 4, Βασιλόπουλος 5 (1), Σχορτσιανίτης 4.

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης 3 (1), Περπέρογλου, Σπανούλης 17 (2), Γιασικεβίτσιους 13 (3), Μπατίστ 2, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 14 (3), Γουίνστον 2, Τομάσεβιτς 3.

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης, Ζαβλανός, Παπαδημητρίου.