Κυριακή, Φεβρουαρίου 08, 2009

Serie A: Νίκη στο 91' η Γιούβε

Ένα τέρμα του Πόουλσεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στη Γιουβέντους εκτός έδρας επί της Κατάνια με 2-1, σε αναμέτρηση για την 23η ημέρα του ιταλικού πρωταθλήματος. Έτσι η "γηραιά κυρία" έφτασε τους 46 βαθμούς και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας την Μίλαν, που έχει 45, καθώς χθες παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στην ουραγό Ρετζίνα.

Με τέρμα στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, η Φιορεντίνα κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση της Λάτσιο, την οποία κέρδισε 1-0 εντός έδρας, φτάνοντας τους 41 βαθμούς, που την φέρνουν μόνη στην 4η θέση.

Γκολ στις καθυστερήσεις, και μάλιστα στο 2ο λεπτό, σημείωσε και η Ουντινέζε με τον Σάντσεζ απέναντι στη Μπολόνια (1-0), παίρνοντας σημαντική νίκη για τη συνέχεια. Με την Μπολόνια αγωνίστηκε σε ολόκληρη την αναμέτρηση και ο Βαγγέλης Μόρας.

Από εκεί και πέρα, ισόπαλες ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις Σαμπντόρια - Σιένα, και Τορίνο - Βερόνα με 2-2 και 1-1 αντίστοιχα, ενώ σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Αταλάντα επί της Κάλιαρι με 1-0. Τέλος, η Ρόμα κέρδισε εύκολα την Τζένοα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου με 3-0, με τον Έλληνα αμυντικό να είναι στην αποστολή αλλά να μην αγωνίζεται.

Ένα γκολ του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς που ήρθε νωρίς (12’), άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη και επέτρεψε στην Ίντερ να φύγει με θρίαμβο από το "Βία Ντελ Μάρε" του Λέτσε (3-0), κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Οι "νερατζούρι" έφτασαν στους 53 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από τη δεύτερη Μίλαν (σ.σ. αργότερα το Σάββατο έφερε 1-1 με τη Ρετζίνα εντός έδρας) και δέκα από τη Γιουβέντους, που παίζει την Κυριακή στην Κατάνια.