Δευτέρα, Μαΐου 25, 2009

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 91-64

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής (91-64) και του δεύτερου παιχνιδιού της σειράς των τελικών των πλέι οφ κόντρα στον Ολυμπιακό και πλέον απέχει μόλις μια νίκη από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος. Πρωτάθλημα το οποίο θα σημάνει και το δεύτερο «Triple Crown» στην ιστορία του «τριφυλλιού». Κορυφαίοι για τους Πρωταθλητές Ευρώπης και Κυπελλούχους Ελλάδος οι Μάικ Μπατίστ και Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό από τα πρώτα λεπτά, όμως οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μετά το 6-10 και επιμέρους σκορ 11-1 πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και φρόντισαν να μην το χάσουν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 21-11 χάρη σε δίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη και εν μέσω χειροκροτημάτων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, όμως ο Ολυμπιακός φαινόταν αποφασισμένος να επιστρέψει στο ματς... Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα 11 πόντων (26-15), αλλά οι Ερυθρόλευκοι χάρη σε δύο βολές του Μπουρούση, ένα καλάθι του Τσίλντρες και ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς πλησίασε στους τέσσερις πόντους (26-22). Οι γηπεδούχοι, όμως άντεξαν στην πίεση των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη και έκλεισαν το ημίχρονο με 39-29.

Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, κάτι το οποίο σε συνδυασμό με την παρουσία του κόσμου τους, τους επέτρεπε να παίζουν ακόμα πιο ελεύθερα. Ετσι, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (51-37). Λίγα λεπτά πριν το τέλος μία φωτοβολίδα έπεσε πίσω από τη μία μπασκέτα και το ματς διεκόπη με τη διαφορά να βρίσκεται στους 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό (58-38)! Οι Πράσινοι, πάντως συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 24 πόντους (65-41) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε αγκαλιάσει τη νίκη. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη πολύ δύσκολα θα μπορούσαν να καλύψουν τη διαφορά. Μια διαφορά που έφτασε στα πρώτα λεπτά τους 27 πόντους (69-42). Το Τριφύλλι ανέβαζε συνεχώς την απόδοση του και έφτασε τη διαφορά στους 32 (85-53). Ετσι, η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πράσινους νικητές με 91-64.

Δεκάλεπτα: 21-11, 39-29, 65-41, 91-64.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 13 (3), Κέτσμαν, Σπανούλης 10 (2), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 18, Φώτσης 4, Χατζηβρέττας 2, Νίκολας 11 (1), Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 10, Σάκοτα 8 (2).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Τσίλντρες 8, Βούισιτς 2, Τεόντοσιτς 14 (2), Μπουρούσης 15, Χαλπερίν 7, Γκριρ 4, Πρίντεζης 9 (1), Ερτσέγκ, Σχορτσιανίτης.