Παρασκευή, Δεκεμβρίου 26, 2008

Premier League: Πρωταθλήτρια χειμώνα η Λίβερπουλ

Ακάθεκτη συνέχισε η Λίβερπουλ την boxing day, καθώς επιβλήθηκε της Μπόλτον με 3-0, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Ρόμπι Κιν. Έτσι, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της πρέμιερ λιγκ, χωρίς ωστόσο να απομακρυνθεί, αφού νίκησαν και οι δύο διώκτες της.

Η φετινή περίοδος δεν αποτελεί εξαίρεση, ως προς την κρισιμότητα της 19ης και της 20ης αγωνιστικής. Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Στόουκ Σίτι στο 83ο λεπτό και νίκησε με 1-0, από γκολ του Κάρλος Τέβεζ.

Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Πόρτσμουθ η Γουέστ Χαμ, αφού νίκησε με το ευρύ 1-4. Εύκολη νίκη και για την Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ" με αντίπαλο τη Γουέστ Μπρομ. Η ομάδα του Φελίπε Σκολάρι νίκησε με 2-0, με σκόρερ τους Ντρογκμπά και Λάμπαρντ. Τότεναμ και Φούλαμ έμειναν στο 0-0 στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν".

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι ανατροπών στο «Βίλα Παρκ», η τοπική Άστον Βίλα και η Άρσεναλ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Αξίζει να σημειώσουμε, τέλος, την παράδοση που αφορά στην ουραγό της 26ης Δεκεμβρίου. Στην ιστορία της Premier League, όποια ομάδα καταλαμβάνει την τελευταία θέση της βαθμολογίας τη συγκεκριμένη ημερομηνία, υποβιβάζεται. Η μοναδική στα χρονικά που κατάφερε να σπάσει αυτή την παράδοση ήταν το 2005 η Γουέστ Μπρομ, δηλαδή η ομάδα που - πιθανότατα - θα βρίσκεται σήμερα στην τελευταία θέση!