Σάββατο, Νοεμβρίου 08, 2008

"Κηδεία" με αυτογκόλ του Σισίνιο για Ρόμα

Από... "φίλια πυρά" έχασε τη νίκη η Ρόμα στη Μπολόνια, καθώς οι "ροσονέρι" προηγούνταν με γκολ του Τότι έως και το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Serie A.

Στο σημείο εκείνο ο Σισίνιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι και χάρισε ανέλπιστο βαθμό στους "ροσομπλού".

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Τορίνο - Παλέρμο 1-0 (88' Σάουμελ)
Μπολόνια - Ρόμα 1-1 (92' αυτ. Σισίνιο / 65' Τότι)

Ξάνθη-ΑΕΚ 1-1

Η εντυπωσιακή πορεία της Ξάνθης στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκ συνεχίζεται. Το Σάββατο, η ακριτική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΚ στο γήπεδο των Πηγαδίων. Το σκορ άνοιξε στο 33' ο Ταϊντέρ, ενώ στο 62' ο Μπλάνκο ισοφάρισε για την Ενωση.

Ο Δώνης άλλαξε για ακόμη μία φορά το σύστημα της Ένωσης αλλά ο "δικέφαλος" δεν μπορούσε να... απογειωθεί. Για να... πετάξει ούτε λόγος αφού στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε μία ευκαιρία (εκτός από ένα φάουλ) και παρουσίασαν πάλι την γνωστή κακή κυκλοφορία της μπάλας.

Στην επανάληψη η εικόνα των κιτρινόμαυρων βελτιώθηκε αλλά αυτή τη φορά η ανατροπή δεν ήρθε αν και ο Εντίνιο έχασε τεράστι ευκαιρία στο 86ο λεπτό. Η ουσία είναιο πως η ΑΕΚ βρίσκεται στην ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος χωρίς να έχει καταφέρει ακόμα να πάρει τρίποντο μακριά από την έδρα της. Παρ όλα αυτά εξασφάλισε την τρίτη θέση και γι' αυτή την αγωνιστική.

Η Ξάνθη από την πλευρά της συνέχισε την εξαιρετική της παρουσία στο φετινό πρωτάθλημα. Έπαιξε έξυπνα στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία της ΑΕΚ να δημιουργήσει και αν δεν έχανε την προσοχή της στην επανάληψη θα μπορούσε να πάρει μία μεγάλη νίκη.

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 2-0

Αήττητος παρέμεινε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε έστω και χάρις σε πέναλτι-δώρο του Παμπορίδη, του Πανιωνίου με 2-0, με σκόρερ τους Ίβιτς (36') και Μουσλίμοβιτς (93')

Ο ΠΑΟΚ αν και με κάκιστη εμφάνιση πήρε τη νίκη χάρις σε γκολ του Ίβιτς έπειτα από πέναλτι-δώρο του Παμπορίδη, ο οποίος στο 9' είχε αρνηθεί καταφανέστατο πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου. Οι φιλοξενούμενοι αν και ανώτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν πήραν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Καταχειροκροτήθηκε από το γήπεδο ο Ρεκόμπα, ο οποίος αποχώρησε στο 75' για να πάρει τη θέση του ο Γουνδουλάκης. Στο 93' ο Μουσλίμοβιτς, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 1-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζντράβκο Πόποβιτς, που πέτυχε δύο γκολ, ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Πανσερραϊκού με 2-1, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 47ο λεπτό με τον Μπανγκουρά, όμως ένα δίλεπτο (62'-63') ήταν αρκετό για τον Κροάτη να ανατρέψει το σκορ και να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Πανσερραϊκός παρέμεινε χωρίς νίκη μέσα στις Σέρρες, καθώς μετράει μία ισοπαλία και τρεις ήττες.

Premier League:"Ξέσπασε η Τσέλσι, θύμα εκπληξης η Άρσεναλ"

Αναλυτικά, τα ως τώρα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής της «Πρέμιερ Λιγκ»

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0
(22’, 48’ Νασρί)

Γουίγκαν-Στόουκ 0-0

Γουέστ Χαμ-Έβερτον 1-3
(63’ Κόλισον – 83’ Λέσκοτ, 85’, 87’ Σαχά)

Γκερόλεμ 42’, Σανού 71’ / Σλάουντραφ 16’
** Αποβλήθηκε στο 89' με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Στάινερ για το Ανόβερο.

Σάββατο (16.30)

Αμβούργο – Ντόρτμουντ 2-1
Πέτριτς 9’, Όλιτς 33’ / Χάιναλ 48’

Βόλφσμπουργκ – Κότμπους 3-0
Γκραφίτε 36’, 55’, 80’

Καρλσρούη – Λεβερκούζεν 3-3
Ντα Σίλβα 37’, Σεμπάστιαν 60’, Ιασβίλι 76’ / Χέλμες 1’, Κίσλινγκ 17’, Κάντλετς 24’

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Γκλάντμπαχ 0-2
Μαρίν 6’, 80’

Μπόχουμ – Βέρντερ 0-0
** Αποβλήθηκε στο 84’ με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Έζιλ.

Κυριακή (18.00)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Στουτγκάρδη
Σάλκε – Μπάγερν
Χέρτα Χοφενχάιμ

Aρσεναλ-Μάντσεστερ Γ 2-1: Ο Νασρί νίκησε τη Μάντσεστερ Γ(ΒΙΝΤΕΟ)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαμίρ Νασρί, η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Premier League. Ο διεθνής Γάλλος πέτυχε στο 22’ και στο 48’ και τα δύο γκολ των "κανονιέρηδων", οι οποίοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη, που τους φέρνει στους 23 βαθμούς, δύο παραπάνω από τη αντίπαλό τους. Οι πρωταθλητές Αγγλίας και Ευρώπης το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 89’ με τον Ραφαέλ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Αλμούνια (78' Φαμπιάνσκι), Σανιά, Γκαλάς, Σιλβέστρ, Κλισί, Γουόλκοτ (77' Σονγκ Μπιγιόνγκ), Φαμπρέγκας, Ντενίλσον, Νασρί, Νταμπί (86' Κόλο Τουρέ), Μπέντνερ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ: Φαν Ντερ Σαρ, Νέβιλ (63' Ράφαελ), Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Ρονάλντο, Άντρσον (72' Γκιγκς), Κάρικ, Παρκ, Ρούνεϊ (77' Τέβες), Μπερμπάτοφ.

1-0

2-0

2-1

ΠΑΟ-Ολυμπιακός : 150 εκατομμύρια ευρώ θα παίζουν μπάλα στο ΟΑΚΑ

Τόση περίπου είναι, δηλαδή, η συνολική αξία των παικτών του γηπεδούχου Παναθηναϊκού και του φιλοξενούμενου Ολυμπιακού, σύμφωνα με τις κατά προσέγγιση εκτιμήσεις του site Transfermarkt.de.

12.230.000 80.200.000

ΜΙΣΘΟΣ= ετήσιες απολαβές, ΑΞΙΑ= εκτιμώμενη από το Transfermarkt.de.

15.033.000 83.300.000

Ντουντού: «Φωτιά» τα ντέρμπι στην Ελλάδα !

Ντούντου: «Φωτιά» τα ντέρμπι στην Ελλάδα...

«Αυτό το παιχνίδι είναι καθαρή αντιπαλότητα. Εδώ στην Ελλάδα το θέμα είναι πραγματικά φωτιά. Μου έχουν πει ότι πέρσι έπειτα από μια ήττα σε ντέρμπι οι παίκτες του Ολυμπιακού χρειάστηκε να περιμένουν ώρες για να πάνε σπίτι τους. Έξω από το γήπεδο υπήρχαν οπαδοί , που απειλούσαν να κάψουν και τα αυτοκίνητά τους», ήταν τα πρώτα λόγια του Ντουντού στην βραζιλιάνικη εφημερίδα «O’ Globo» και πρόσθεσε:
«Θεωρητικά γηπεδούχος είναι ο Παναθηναϊκός. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο, το οποίο είναι ουσιαστικά ουδέτερο, διότι ο κόσμος είναι μακριά. Έτσι, η πίεση είναι μικρότερη και θα μπορέσουμε να παίξουμε ως ίσος προς ίσο».

Κλείνοντας την κουβέντα, ο Ντουντού κράτησε το καλύτερο για το τέλος…: «Ο Ολυμπιακός είναι κόκκινος. Αν εμφανιστεί κάποιος από την ομάδα με ένδυμα πράσινου χρώματος, που είναι το χρώμα του Παναθηναϊκού, θα έχει σοβαρά προβλήματα!».

Μπελούτσι: Τους σέβομαι, αλλά το ντέρμπι είναι δικό μας...
Από την πλευρά του, ο Μπελούτσι θυμήθηκε το περσινό 4-0 (Κύπελλο Ελλάδος): «Περιμένω πώς και πώς αυτό το ματς. Θυμάμαι από την προηγούμενο σεζόν το πάθος του κόσμου και τη μεγάλη τους χαρά όταν τους νικήσαμε με 4-0! Είμαι πανέτοιμος, έχω ξεπεράσει το πρόβλημα που αντιμετώπιζα, θα βοηθήσω την ομάδα να φτάσει στη νίκη. Σέβομαι πολύ τον Παναθηναϊκό ως μέγεθος και ως ιστορία, όμως πιστεύω ότι είμαστε καλύτεροι και θα κερδίσουμε. Πάμε στο γήπεδο τους μόνο για τους τρεις βαθμούς της νίκης. Θέλουμε πολύ τη νίκη, την χρωστάμε στον κόσμο μας».
Παράλληλα, ο Αργεντινός άσος ευχήθηκε να σκοράρει στο ντέρμπι: «Μακάρι να σκοράρω στο ντέρμπι. Θα είναι ό,τι καλύτερο για μένα να κερδίσουμε και να έχω πετύχει ένα γκολ», ενώ για τον κόσμο που θα βρεθεί στη σημερινή προπόνηση στου Ρέντη, επεσήμανε: «Θα έρθει ο κόσμος να μας εμψυχώσει πριν από το ντέρμπι. Θα είναι καλό για όλους μας και ειδικά για τα παιδιά που ήρθαν στην ομάδα το καλοκαίρι. Ο κόσμος θα μας μεταδώσει και το δικό του πάθος για τη νίκη».

Λέτο: Νίκη για βαθμούς και για τον κόσμο μας

Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκαν και οι δηλώσεις του Σεμπαστιάν Λέτο στην εφημερίδα «Πρωταθλητής». Ο Αργεντινός άσος έδωσε το σύνθημα της νίκης: «Σίγουρα μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Θέλουμε πολύ τη νίκη για να παραμείνουμε στην κορυφή της βαθμολογίας, αυξάνοντας τη διαφορά μας από τον Παναθηναϊκό, αλλά φυσικά και για να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας, που περιμένει με αγωνία αυτό το ντέρμπι. Θα είναι πολύ όμορφα αν φτάσουμε στην επιτυχία».

Πιθανή ανταλλαγή Τρεζεγκέ-Μπενζεμά !

Την περίπτωση της απόκτησης του επιθετικού της Γιουβέντους, Νταβίντ Τρεζεγκέ, εξετάζουν στη Λυών.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα προερχόμενα από τη Γαλλία, η Λυών σκέφτεται σοβαρά το ενδεχόμενο να καταθέσει πρόταση προκειμένου να επαναπατρίσει τον Τρεζεγκέ, έχοντας μάλιστα ένα σημαντικό διαπραγματευτικό όπλο στα χέρια της, που δεν είναι άλλο από το ενδιαφέρον του συλλόγου του Τορίνου για τον αστέρα της ομάδας τους, Καρίμ Μπενζεμά.

Σε ηλικία μόλις 20 ετών, ο Μπενζεμά θεωρείται ο διάδοχος του Τρεζεγκέ στη γραμμή κρούσης του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Γαλλίας, με τον ταλαντούχο άσο να έχει σημειώσει ήδη 35 τέρματα σε 88 εμφανίσεις με στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Στο "χορό" της απόκτησής του ωστόσο έχουν εισέλθει πολλά σπουδαία ευρωπαϊκά κλαμπ, αλλά η Γιουβέντους φέρεται να έχει το προβάδισμα καθώς διαθέτει έναν "άσο στο μανίκι της", που ακούει στο όνομα του Νταβίντ Τρεζεγκέ.