Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 73-79

Πανιώνιος – Τρίκαλα 84-77

Παναθηναϊκός – Αιγάλεω 103-77

Η αποστολή της Βιγιαρεάλ με Παναθηναϊκό

"Πάνοπλη" αναμένεται απόψε (21:15) στην Αθήνα η αποστολή της Βιγιαρεάλ για τον μεθαυρινό δεύτερο αγώνα με τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι μετά τη σημερινή πρωϊνή προπόνηση ανακοίνωσε την αποστολή που απαρτίζουν 21 παίκτες και μοναδικό απόντα τον τραυματία Γκονζάλο Ροντρίγκες.

Η αποστολή των Ισπανών: Ντιέγκο Λόπεθ,Βιέρα, Χουάν Κάρλος, Χάβι Βέντα, Άνχελ, Γκοντίν, Φουέντες, Σιγκάν, Καπντεβίλα, Μπρούνο, Εγκούρεν, Σένα, Κάνι, Καθόρλα, Ματίας Φερνάντες, Πιρές, Ιμπαγάσα, Νιχάτ, Γιορέντε, Φράνκο, Ρόσι.

Λα Κορούνια- Σανταντέρ 5-3
(25’ Ροντρίγκες, 51’, 60’ Ρίκι, 59’ Λαφίτα, 68’ Βερντού-1’ Περέιρα, 33’ Ζίγκιτς, 79’ Μπεροκάλ)

Μαγιόρκα- Μπέτις 3-3
(71’, 81’ Κάστρο, 74’ Γουεμπό-26’ Γκονζάλες, 29’ Αουρέλιο, 69’ Αρθού)

Νουμάνθια- Βαλένθια 2-1
(41’ Αράντα, 52’ Μπαρκέρο-9’ Βιθέντε)

Οσασούνα- Χιχόν 1-2
(29’ πεν. Νεκουνάμ-7’ Μπαράλ, 18’ Κάστρο)

Ουέλβα- Βαγιαδολίδ 2-3
(25’ πεν. Κολούνγκα, 87’ Καμούνας-7’ Σέσμα, 21’, 48’ Γκοϊτόμ)

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-0

Ένα από τα χειρότερα ντέρμπι της φετινής περιόδου διεξήχθη στην Τούμπα… ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός τελείωσαν το… πολυδιαφημισμένο το μεταξύ τους παιχνίδι χωρίς σκορ (0-0), σπάζοντας ρεκόρ λανθασμένων επιλογών και απογοητεύοντας με την εμφάνισή τους.

Πιο δυνατά στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι», ισορρόπησαν και πίεσαν περισσότερο στην επανάληψη οι γηπεδούχοι. Από τα «μαλλιά» έπιασε ο Γιάννης Παπαδόπουλος την ευκαιρία που του έδωσε ο Βαλβέρδε, φτάνοντας μια ανάσα από το γκολ με το σουτ του που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι (78’).

Η επιλογή του Χούτου να μην πασάρει στον ανενόχλητο Μουσλίμοβιτς κι να τελειώσει τη φάση μόνος του, αποδείχθηκε μοιραία για τον «δικέφαλο του Βορρά» (82’). Με δέκα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι Πειραιώτες μετά την αποβολή του Μενδρινού στο 62’, απευθείας κόκκινη και στον Μπιζέρα των Θεσσαλονικιών στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς,, Μπιζέρα, Βερόν, Μπαλάφας (59' Βιεϊρίνια), Κονσεϊσάο, Σορλέν, Μπακαγιόκο (59' Χούτος), Μουσλίμοβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Ζεβλάκοφ, Τοροσίδης, Αβρ. Παπαδόπουλος, Γ. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου, Όσκαρ (89' Μπελούτσι), Μήτρογλου, Λεονάρντο (58' Τζόρτζεβιτς), Μενδρινός

SUPERLEAGUE - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Αποτελέσματα Κυριακής

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-5

Η ΑΕΚ κατάφερε σε 17 λεπτά να πετύχει τέσσερα τέρματα (!) και “σκόρπισε” τον Πανσερραϊκό στην επιβλητικότερη νίκη της Ένωση στο φετινό πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς έδειξαν τρομερή αποτελεσματικότητα και πέτυχαν την 4η σερί νίκη στην πρόβα του ημιτελικού Κυπέλλου Ελλάδος.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το ημίχρονο, χάρη σε τέρματα των Μπλάνκο (6΄, 43΄), Τζιμπούρ (28΄ πέν., 35΄) και Σκόκο (+45΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τσεχ με πέναλτι (19΄).

ΟΦΗ-Λεβαδειακός 0-2

Ο Λεβαδειακός με σκόρερ τους Τριποτσέρη (83') και Λεονάρντο (85') πήρε την νίκη-παραμονή στο "Παγκρήτιο", καθώς με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης επικράτησε του ΟΦΗ με 2-0.

Ο ΟΦΗ μετά τη σημερινή του ήττα από τους Βοιωτούς βρίσκεται πολύ κοντά στην πιο... μελανή σελίδα της ιστορίας του, καθώς πλέον ο υποβιβασμός φαντάζει αναπόφευκτος.

Θρασύβουλος-Εργοτέλης 1-3

Νίκη που του εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής ο Εργοτέλης, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 στη Φυλή του -καταδικασμένου σε υποβιβασμό- Θρασύβουλου.

Η ομάδα της Κρήτης, η οποία είχε κερδίσει μόνο τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στις 11 προηγούμενες αγωνιστικές, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 27' με τον Μαουρίσιο, όμως οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και "απάντησαν" στο 31' με τον Αμπράμοβιτς, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 1-1.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι "κιτρινόμαυροι" ήταν καταιγιστικοί, δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην εστία του Κωστάκη και τελικά "ανταμείφθηκαν" με δύο γκολ του Πάτρικ Ογκουνσότο στο 69' και το 81', τα οποία είχαν τη δημιουργική σφραγίδα του έτερου φορ, Μπούντιμιρ.

Ξάνθη-Πανθρακικός 1-0

Η Ξάνθη ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Πανθρακικό, αφού κατάφερε να κερδίσει με 1-0 χάρις το γκολ του Μάουρο Πόι στο 15ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα της Ξάνθης ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Θράκης με αντίπαλο τον Πανθρακικό. Την αναμέτρηση έκρινε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάουρο Πόι στο 15ο λεπτό, μετά από κράτημα της φανέλας του Ζουέλα από τον Πόνσε.

Ο Πανθρακικός έχασε μοναδική ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης για να “κλέψει” τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Ματέις δεν ήταν ψύχραιμος με αποτέλεσμα να μείνει αυτό το 1-0 μέχρι το τέλος.

Serie A: Αποτελέσματα 27ης αγωνιστικής

Σάββατο

Ρόμα - Ουντινέζε 1-1 (61' Βούσινιτς / 54' Φελίπε)
Τζένοα - Ίντερ 0-2 (2' Ιμπραΐμοβιτς, 61' Μπαλοτέλι)
Τορίνο - Γιουβέντους 0-1 (81' Κιελίνι)

Κυριακή
Μίλαν - Αταλάντα 3-0 (7', 71' και 74' Ιντζάγκι)
Κιέβο - Κάλιαρι 1-1 (56' Μακίνουα / 28' Τζέντα)
Νάπολι - Λάτσιο 0-2 (57' και 65' Ρόκι)
Φιορεντίνα - Παλέρμο 0-2 (48' Σιμπλίσιο, 56' Μίκολι)
Λέτσε - Ρετζίνα 0-0
Μπολόνια - Σαμπντόρια 3-0 (45'+1, 87' και 91' Ντι Βάιο)
Κατάνια - Σιένα 0-3 (9' Μακαρόνε, 69' Γκετζάλ, 90' Γιάρολιμ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ:Στα προημιτελικά η Άρσεναλ

Στην προημιτελική φάση προκρίθηκε η Άρσεναλ, καθώς σε αγώνα για τους "16" νίκησε εύκολα στην έδρα της 3-0 την Μπέρνλι. Τα γκολ πέτυχαν οι Βέλα (25'), Σίλβα (51') και Εμπουέ (84'). Στα προημιτελικά, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Χαλ.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι, η Έβερτον κέρδισε εντός έδρας με 2-1 τη Μίντλεσμπρο και προκρίθηκε στους "4". Για τους νικητές σκόραραν οι Φελλαϊνί (50') και Σαχά (56') και για τους φιλοξενούμενους ο Γουίτερ (44').

"Γκέλα" η Ρεάλ, νίκη η Μπάρτσα

Πάνω που η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε ικανή να χτυπήσει την Μπαρτσελόνα για την κατάκτηση του τίτλου στη Primera Division, οι "μπλαουγκράνα" απέκτησαν ξανά "αέρα" έξι βαθμών από τη "βασίλισσα" μετά τους δύο πρώτους αγώνες της 26ης αγωνιστικής.

Η Μπαρτσελόνα με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο "καθάρισε" την αναμέτρηση με την Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-0), την ώρα που στο "Μπερναμπέου" η Ρεάλ Μαδρίτης παραχωρούσε ισοπαλία 1-1 στη συμπολίτισσα Ατλέτικο.

Το τελικό αποτελέσματα αποτελεί μάλλον... μαγική εικόνα, καθώς οι "ροχιμπλάνκος" έχασαν απίστευτες ευκαιρίες στο β' ημίχρονο (τρία τετ-α-τετ ο Αγκουέρο και από ένα οι Φορλάν, Πονγκόλ), είχαν δοκάρι με τον Φορλάν και γενικά ήταν η ομάδα που άξιζε να πάρει το τρίποντο.

Στους "4" Τσέλσι και Γιουνάιτεντ

Με δύο γκολ του Κάρλος Τέβες (20', 35'), ένα του Γουέιν Ρούνι στο 50' και άλλο ένα του Παρκ Γι-Σουνγκ στο 81' η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε... περίπατο εκτός έδρας με τη Φούλαμ (0-4) και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον έπαιξε για ακόμα μια φορά εξαιρετικό ποδόσφαιρο και με την πρόκρισή της συνεχίζει να διεκδικεί τέσσερα τρόπαια, έχοντας ήδη κατακτήσει το League Cup

Νωρίτερα το Σάββατο, η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την συμμετοχή της στους "4". Οι "μπλε", οι οποίοι από την ημέρα που τους ανέλαβε ο Γκους Χίντινκ πηγαίνουν από το καλό στο καλύτερο, επικράτησαν εκτός έδρας της Κόβεντρι με 2-0, με γκολ που σημείωσαν οι Ντρογκμπά (15') και Άλεξ (72').

Μπάγερν-Ανόβερο 5-1
(20' Βαν Μπούιτεν, 25' Κλόζε, 34' Άλτιντοπ, 73' Ποντόλσκι 89' Ντε Μικέλις - 15' Στάινερ)

Γκλάντμπαχ-Αμβούργο 4-1
(24' Φρίεντ, 42' Λέβελς, 54' Μπρόουερς, 65' πεν. Μαρίν - 29' Πέτριτς)

SUPERLEAGUE - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Αποτελέσματα Σαββάτου

Ο Παναθηναϊκός, λίγες μέρες πριν το ιστορικό ματς με τη Βιγιαρεάλ για τη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ, επικράτησε με 3-0 (48΄ Σαλπιγγίδης, 53΄ Ζιλμπέρτο Σίλβα, 56΄ Χριστοδουλόπουλος)της Λάρισας και... ξέσπασε για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο (σ.σ. από τον Πανσερραϊκό) μεσοβδόμαδα.

Στα άλλα παιχνίδια του Σαββάτου, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague είχαμε διασυρμό του Άρη με 4-0 στην Τρίπολη από τον Αστέρα και νίκη με 2-1 για τον Ηρακλή επί του Πανιωνίου.