Κυριακή, Ιανουαρίου 25, 2009

Άρης-ΠΑΟΚ 0-0

Ισόπαλοι 0-0 αναδείχτηκαν Άρης και ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 19η αγωνιστική της Super League. Oι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή όμως σταμάτησαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Κώστα Χαλκιά.

Αλμερία - Μπιλμπάο 2-1
(26' Χουάνμα Ορτίθ, 39' Κάλου Ούτσε / 65' Ντελ Όλμο)
Χετάφε - Χιχόν 5-1
(15', 57' και 72' Σολδάδο, 17' Γκρανέρο, 70' Ούτσε / 45' Νταβίντ Μπαράλ)
Μαγιόρκα - Βαλένθια 3-1
(8' και 42' Χουράδο, 41' πέν. Μάρτι / 75' Βιθέντε)
Μάλαγα - Ατλέτικο 1-1
(22' Απόνιο / 44' Χάιτινγκα)
Ουέλβα - Μπέτις 1-0
(
72' Καμούνιας)
Σεβίλλη - Σανταντέρ 0-2
(23' Σέζαρ Νάβας, 46' Ζίγκιτς)

Ρεάλ Μ. - Ντεπορτίβο (22:00)

ΑΕΚ-Πανιώνιος 3-0

Οι κιτρινόμαυροι στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση επικράτησαν με 3-0 του Πανιωνίου παίζοντας θεαματικό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο και ανάγκασαν τους φιλάθλους στην εξέδρα να την χειροκροτήσουν ουκ ολίγες φορές.

Το τελικό 3-0 ίσως και να είναι λίγο για τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, με τους Σκόκο, Πελετιέρι, Εντίνιο να είναι οι κορυφαίοι σε ένα παιχνίδι που κανείς δεν υστέρησε. Οι δύο από αυτούς χρίστηκαν και σκόρερ ενώ το γκολ που... περισσεύει για το 3-0 το πέτυχε ο συνήθης ύποπτος, Ισμαέλ Μπλάνκο.

Για τον Πανιώνιο το παιχνίδι τελείωσε πριν αρχίσει με τους Πελετιέρι, Ενσαλίβα να εξαφανίζουν Ρεκόμπα, Εστογιανόφ και την ομάδα της Νέας Σμύρνης να μοιάζει με ακυβέρνητο καράβι σε κιτρινόμαυρη φουρτούνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-2

Με δυο γκολ του Στάθη Αλωνεύτη (ένα φάουλ - ένα πέναλτι), αλλά και τραγικό λάθος του Ζόλταν Νάγκι στο δεύτερο το οποίο έκρινε και το παιχνίδι, η Ομόνοια άλωσε το "Αντώνης Παπαδόπουλος" και έγινε η πρώτη ομάδα σε όλες τις διοργανώσεις που κερδίζει τον τελευταίο χρόνο την Ανόρθωση, μέσα στο άντρο της.

Ο Στάθης άνοιξε το σκορ με εύστοχο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, ο Σάβιο με μαγική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο 48’, για να σκοράρει και πάλι ο διεθνής μεσοεπιθετικός στις καθυστερήσεις. Τότε εκτέλεσε φάουλ από 35 μέτρα, ο Νάγκι έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια και όταν την απέκρουσε δεύτερη φορά το έκανε μέσα από τη γραμμή.

Δοκάρι οι γηπεδούχοι με τον Σάβιο, ισόβαθμοι με τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή οι πράσινοι και την Ανόρθωση στο -4, να γίνεται πλέον αουτσάιντερ, τουλάχιστον για τις δυο πρώτες θέσεις στην κανονική περίοδο.

Λάρισα - Πανσερραϊκός 1-1

Το ντεμπούτο του Στέλιου Γιαννακόπουλου δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό για την ομάδα του, αφού αν και προηγείτο μέχρι το 93' χάρις το γκολ του Ζουράφσκι στο 18', ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά στις καθυστερήσεις έγραψε το 1-1.

Θρασύβουλος-Skoda Ξάνθη 1-1

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 12' με την κεφαλιά του Μαρτορέλ, στην πρώτη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ, όμως η Ξάνθη "απάντησε" στο 26' με τον Πόι και είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει την ολική ανατροπή στο 31' με μοναδικό τετ α τετ του Αγκάλι.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές από το 70' μέχρι το 80', όπου απείλησαν αρκετές φορές τον Πεκάνια, ενώ ο Θρασύβουλος είχε από την πλευρά του να επιδείξει τη μεγάλη ευκαιρία του 94', όπου ο Γκσπούρνγινκ έκανε εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Νάιτ.

Αναμφίβολα το τελικό σκορ δεν ικανοποίησε κάποια από τις δύο ομάδες, με το Θρασύβουλο να παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας μόλις 1 νίκη σε 9 εντός έδρας ματς, και τη Skoda Ξάνθη να αγνοεί το "τρίποντο" στις τελευταίες 11 αγωνιστικές!

Τσέλσι – Ίπσουιτς 3-1
(16’, 59’ Μπάλακ, 85’ Λάμπαρντ-34’ Μπρους)

Ντονκαστερ – Άστον Βίλα 0-0

Χαλ– Μίλγουολ 2-0
(15’ Τέρνερ, 84’ Άσμπι)

Κέτερινγκ – Φούλαμ 2-4
(36’, 83’ πεν Γουέστκαρ-12’ Ντέιβις, 77’ Μέρφι, 88’ Τζόνσον, 89’ Ζαμόρα)

Γουότφορντ – Κρίσταλ Πάλας 4-2
(17’ Ντέμεριτ, 27’ Κορκ, 67’ Χόσκινς, 70’ Ράσιακ-48’ Χιλ, 83’, 89’ Ίφιλ)

Γουέστ Μπρομ–Μπέρνλι 2-2
(31’ Κόρεν, 45’ Κιμ-25’ πεν. Αλεξάντερ, 89’ Πάτερσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 2-1
(34’ Σκόουλς, 36’ Μπερμπάτοφ-5' Παβλιουτσένκο)

Κυριακή 25/1

Κάρντιφ – Άρσεναλ 0-0

Λίβερπουλ – Έβερτον 1-1
(54’ Τζέραρντ-27’ Λέσκοτ)

*Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος διεξάγεται επαναληπτικός στην έδρα του φιλοξενούμενου του πρώτου αγώνα.

Serie A: Σκόραρε ο Μπέκαμ

Εξαιρετική η Μίλαν και με τον Ντέιβιντ Μπέκαμ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, πέρασε σαν σίφουνας από τη Μπολόνια νικώντας τους "ροσομπλού" με 4-1. Οι "ροσονέρι" πλησίασαν την κορυφή στους τρεις βαθμούς, αν και η Ίντερ έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Η 20η ημέρα του καμπιονάτο χαρακτηρίστηκε από τα μεγάλα σκορ, καθώς μέχρι τώρα σημειώθηκαν 30 τέρματα.

Το Σάββατο (24/01), ένα γκολ του Μαρκίσιο με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα ήταν αρκετό για να δώσει στη Γιουβέντους τη νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής

Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου, η Κιέβο, με ένα γκολ του Κοράντι στα τελευταία δευτερόλεπτα, νίκησε και αυτή με 1-0 τη Ρετζίνα στο ντέρμπι ουραγών και της πέρασε τη... θηλιά στο λαιμό.

Η πρωτοπόρος Ίντερ θέλει τουλάχιστον να διατηρήσει την απόσταση των τριών βαθμών που τη χωρίζει από τη Γιουβέντους, υποδεχόμενη το βράδυ της Κυριακής τη Σαμπντόρια στο Μιλάνο, στην αναμέτρηση που κλείνει την αυλαία.

Μπολόνια-Μίλαν 1-4
(9΄ πεν. Ντι Βάιο - 13΄ Σέεντορφ, 17΄ πεν., 43΄ Κακά, 60΄ Μπέκαμ)
Τζένοα-Κατάνια 1-1
(73΄ Μιλίτο - 67΄ Μαρτίνεζ)
Λάτσιο-Κάλιαρι 1-4
(3΄ Ρόκι - 5΄, 9΄ Τζέντα, 21΄ πεν. Ακουαφρέσκα, 41΄ Μάτρι)
Λέτσε-Τορίνο 3-3
(12΄, 45΄+ Μουνάρι, 73΄ Καστίγιο - 47΄ Σάουμελ, 56΄ Ντελαφιόρε, 77΄ Νατάλι)
Νάπολι-Ρόμα 0-3
(18΄ Μεσέ, 32΄ Ζουάν, 50΄ Βούτσινιτς)
Παλέρμο-Ουντινέζε 3-2
(17΄, 54΄ Σιμπλίτσιο, 57΄ Καβάνι - 2΄ Πέπε, 63΄ Ντι Νατάλε)
Σιένα-Αταλάντα 1-0
(44΄ Φρικ)
Ίντερ-Σαμπντόρια 21:30

Αποκλεισμός για Παγδατή στους "16"

Στη φάση των "16" ολοκληρώθηκε η παρουσία του Μάρκου Παγδατή στο Αυστραλιανό Όπεν, καθώς ο Κύπριος τενίστας ηττήθηκε με 3-1 σετ από το Νο 3 του κόσμου, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Σε μια αναμέτρηση που διήρκεσε κάτι παραπάνω από 3 ώρες, ο Παγδατής πάλεψε απέναντι στον Σέρβο, που είναι κάτοχος του τροπαίου, αλλά ο αντίπαλός του φάνηκε πιο αποφασιστικός στις κρίσιμες στιγμές.