14. Πανσερραϊκός9

15. ΟΦΗ8

16. Θρασύβουλος7

Oλυμπιακός-Πανιώνιος 4-1

Σ' ένα παιχνίδι που θύμιζε φιέστα πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο, επικράτησε εύκολα 4-1 του Πανιωνίου και έκανε άλλο ένα καθοριστιό βήμα για τον τίτλο, την ώρα που οι υπόλοιποι συνδιεκδικητές -πλην του ΠΑΟΚ- στραβοπάτησαν.

Για άλλον έναν αγώνα στο "Καραϊσκάκη" ο Ολυμπιακός ήταν όπως τον ονειρεύονται οι φίλαθλοι του, κάτι που τραγουδούσαν συνεχώς. Θεαματικοί και ουσιαστικοί οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 10 στα 10 στο Φαληρικό γήπεδο και απέδειξαν πως είναι το μεγάλο φαβορί και φέτος για τον τίτλο.

H ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε -που αποθεώθηκε- από το πρώτο εώς το τελευταίο λεπτό του αγώνα δεν άφησε περιθώρια στον Πανιώνιο και έφτασε σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση.

Με κορυφαίο τον Φερνάντο Μπελούτσι που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, τον Ντιόγκο να σκοράρει για 5 φορά στο πρωτάθλημα και τον Μήτρογλου να πετυχαίνει 2 τέρματα οι Πειραιώτες πρόσφεραν 90 λεπτά απόλαυσης στους φιλάθλους τους.

Την αποθέωση γνώρισε ο Τάκης Λεμονής που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να κοντράρει σε κανένα σημείο του αγώνα τον Ολυμπιακό.

Oλυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοβ, Όσκαρ, Λέτο, Μενδρινός, Ντουντού, Μπελούτσι, Ντιόγκο.

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Κρέσιτς, Μανιάτης, Μπερτέ, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί, Εστογιανόφ, Μαϊστόροβιτς, Μπάρκογλου.

Πανθρακικός-ΟΦΗ 2-0

Με ένα ακόμα προσωπικό ρεσιτάλ του Ντιαλό, ο οποίος πέτυχε το πρώτο και έφτιαξε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, ο Πανθρακικός επικράτησε του ΟΦΗ και έπιασε τον Άρη στην 5η θέση της βαθμολογίας!

Την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, αποτελεί ο Πανθρακικός, ο οποίος με έδρα-φρούριο και με τη νίκη του επί του ΟΦΗ έπιασε στην 5η θέση της βαθμολογίας τον Άρη, στους 18 βαθμούς. Ο μόνιμος σκόρερ, Ντιαλό ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ μόλις στο 47', ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ενρίκες έπειτα από πάσα του Ντιαλό έγραψε το τελικό 2-0.

Εργοτέλης - Ξάνθη 0-0

Όλα μηδέν στο Παγκρήτιο με τους Εργοτέλη και Ξάνθη να τελειώνουν το ματς χωρίς γκολ μετά από ένα πολύ άσχημο παιχνίδι.

Την περσινή σεζόν ήταν το νικηφόρο ματς του Εργοτέλη με αντίπαλο την Ξάνθη που χάρισε την παραμονή στην ομάδα της Κρήτης. Σήμερα ωστόσο οι δυο ομάδες έμειναν στο μηδέν σε ένα άσχημο παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες.

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-0

Η ΑΕΚ άργησε να ξυπνήσει και όταν το έκανε δεν κατάφερε να σκοράρει χάνοντας εκπληκτικές ευκαιρίες και δύο (!) φορές το ίδιο πέναλτι στο 90ο λεπτό. Παρότι είχε πολύ καλή απόδοση στο β΄ ημίχρονο, οι παίκτες της "σημάδεψαν" τρεις φορές το δοκάρι ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έγιναν τα... απίστευτα για να συμπληρώει η Ένωση ένα μήνα χωρίς νίκη και 12 αγωνιστικές χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ κακό με την ΑΕΚ να παρουσιάζει το γνωστό της πρόσωπο με προβλήματα στην δημιουργία φάσεων και πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή. Στην επανάληψη οι αλλαγές βοήθησαν την Ένωση να ανεβάσει την απόδοσή της αλλά αυτό δεν έφτανε.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν πολλές ευκαιρίες με τον Μπλάζιτς και τα δοκάρια του να κρατάνε το μηδέν στην άμυνα και τον Σάχα να δίνει τη δυνατότητα στους συμπαίκτες να κυνηγήσουν τη νίκη σταματώντας δύο φορές τους παίκτες του Λεβαδεικαού σε κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Η αναμέτρηση έφτασε στην αποκορύφωσή της στο 90ο λεπτό όταν ο Τζεμπούρ κέρδισε πέναλτι που κανονικά ήταν φάουλ έξω από την περιοχή αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε έτσι.

Ο Μαντούκα ανέλαβε την εκτέλεση ο Μπλάζιτς απέκρουσε αλλά ο Τζεμπούρ που σκόραρε στην επαναφορά είχε μπει πιο νωρίς στην περιοχή με αποτέλεσμα να δοθεί επανάληψη. Την δεύτερη εκτέλεση ανέλαβε ο Μπασινάς κάνοντας “δώρο” στον πορτιέρο του Λεβαδειακού την δεύτερη απόκρουση στο χλιαρό πλασέ του αμυντικού χαφ της Ένωσης.

Serie A: Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Κατάνια - Λέτσε 1-1 (61' Παοιλούτσι / 69' Χαβιέ Καστίγιο)
Γιουβέντους - Ρετζίνα 4-0 (27' Καμορανέζι, 44' Αμάουρι, 62' Κιελίνι, 74' πεν. Ντελ Πιέρο)

Κυριακή
Αταλάντα - Λάτσιο 2-0 (54' Βαλντέζ, 68' Φλοκάρι)
Κάλιαρι - Σαμπντόρια 1-0 (48' Τζέντα)
Τζένοα - Μπολόνια 1-1 (55' Σκούλι / 63' Ντι Βάιο)
Ίντερ - Νάπολι 2-1 (16' Κόρντομπα, 24' Μουντάρι / 36' Λαβέτσι)
Ρόμα - Φιορεντίνα 1-0 (59' Τότι)
Σιένα - Τορίνο 1-0 (19' Μακαρόνε)
Ουντινέζε - Κιέβο 0-1 (87' Φελίπε)
Παλέρμο - Μίλαν (21:30)

Ρόμα - Φιορεντίνα 1-0

Premier League: Αποτελέσματα

Την πιο σημαντική νίκη της στη φετινή σεζόν πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 1-0 της Σίτι στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι. Περίπου 50.000 θεατές βρέθηκαν στο "Σίτι Οφ Μάντσεστερ", για να δουν τον Γουέιν Ρούνι να σκοράρει στο 42ο λεπτό και να χαρίζει τη νίκη στους "κόκκινους διαβόλους", στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League. Στο 68' αποβλήθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι στην περιοχή , αλλά η απώλεια αυτή δεν στοίχισε τελικά στη Γιουνάιτεντ.

Το απόγευμα της Κυριακής (18:00), η Τσέλσι φιλοξενεί την Άρσεναλ σε ένα ματς δίχως αύριο για τους "κανονιέρηδες". Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ βρίσκεται ήδη σε απόσταση 10 βαθμών από τους "μπλε" και σε ενδεχόμενη ήττα αποχαιρετούν, νωρίς νωρίς, τις ελπίδες για τίτλο. Μάλλον θα παίξει ο Αντεμπαγιόρ, ενώ η Τσέλσι δεν θα έχει στην αποστολή της τον τιμωρημένο Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Στο... πλευρό της Άρσεναλ και οι παίκτες της Λίβερπουλ, που τη Δευτέρα υποδέχονται τη Γουέστ Χαμ. Εστω και χωρίς τον Φερνάντο Τόρες, οι "κόκκινοι" είναι το απόλυτο φαβορί για τη νίκη που ίσως τους επιτρέψει να βρίσκονται μόνοι στην κορυφή.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Μετά τη Λίβερπουλ, η Φούλαμ κατάφερε να κρατήσει στο 0-0 και την Άστον Βίλα, στερώντας από τους "χωριάτες" την ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή. Επίσης, στο "ντέρμπι των νεοφώτιστων", Στόουκ Σίτι και Χαλ Σίτι έμειναν στο 1-1, με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να μένει στον πάγκο των φιλοξενούμενων και στα 90 λεπτά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Άστον Βίλα - Φούλαμ 0-0
Μίντλεσμπρο - Νιούκαστλ 0-0
Στόουκ - Χαλ 1-1 (73' πεν. Φούλερ / 45' Κινγκ)
Σάντερλαντ - Μπόλτον 1-4 (11' Σισέ / 18' Τέιλορ, 21' Κάχιλ, 39' και 55' Ελμάντερ)
Γουΐγκαν - Γουέστ Μπρομ 2-1 (61' Καμαρά, 87' Μπόις / 47' Μίλερ)

Κυριακή
Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (42' Ρούνεϊ)
Πόρτσμουθ - Μπλάκμπερν 3-2 (49' Κράουτς, 53' Ντεφόε, 79' Ντέιβις / 62' Ντέρμπισαϊρ, 67' Κερίμογλου)
Τότεναμ - Έβερτον 0-1 (51' Πίνααρ)
Τσέλσι - Άρσεναλ 1-2 (31' αυτ. Τζουρού / 58' και 61' Φαν Πέρσι)

Εουσέμπιο: Ο Ντιόγκο θα γίνει πολύ μεγάλος παίκτης

Η πολύ καλή εμφάνιση του Ντιόγκο στον αγώνα με την Μπενφίκα εντυπωσίασε τον θρύλο του πορτογαλικού ποδοσφαίρου Εουσέμπιο

«Αυτός θα γίνει πολύ μεγάλος ποδοσφαιριστής. Αυτό το γκολ (το πρώτο), μπορεί να το πετύχει μόνο ένας πολύ μεγάλος επιθετικός. Είναι φοβερός παίκτης, μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά», είπε ο Εουσέμπιο, μόλις ενημερώθηκε ότι ο Βραζιλιάνος είναι μόλις 21 ετών.

Για τους «ερυθρόλευκους», ο επίτιμος πρόεδρος της Μπενφίκα, είπε: «Ήταν εκπληκτικός ο αντίπαλός μας και η έδρα του φανταστική. Πολύ δυνατή έδρα, δύσκολα μπορεί να περάσει κάποια ομάδα από εδώ».

Αναφερόμενος τέλος στους «αετούς της Λισσαβόνας», δεν έκρυβε την απογοήτευσή του: «Δεν το πιστεύω. Δεν είναι δυνατόν να χάνουμε με 4-1 στο ημίχρονο»!.