Κυριακή, Σεπτεμβρίου 20, 2009

Eurobasket 2009: Χάλκινη η Ελλάδα

Η Ελλάδα επικράτησε με 57-56 της Σλοβενίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, ξορκίζοντας έτσι την «κατάρα των μικρών τελικών». Αυτό είναι το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο που κατακτά η χώρα μας σε Ευρωμπάσκετ. Το πρώτο, το είχαμε κατακτήσει πριν από 60 χρόνια στο Ευρωμπάσκετ της Αιγύπτου (!). Κορυφαίος για τη «γαλανόλευκη» ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.

Ο αγώνας

Η Εθνική μας, αν και ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το ματς, κατάφερε να προηγηθεί με 5-0, αλλά οι Σλοβένοι με επιμέρους σκορ 13-4, πήραν το προβάδισμα (9-13). Η είσοδος των Καλάθη και Πρίντεζη σε συνδυασμό με την εκπληκτική παρουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και στις δύο ρακέτες, έδωσε το δικαίωμα στη «γαλανόλευκη» να με σερί 7-0, να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-13.

Ο Καλάθης συνέχισε να δίνει ρυθμό και εκπληκτικές πάσες στον «Big Sofo» με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας να διευρύνει το σερί της στο 14-0 για το 23-13. Σε εκείνο το σημείο, ο 24χρονος σέντερ ζήτησε αλλαγή καθώς είχε κουραστεί αρκετά. Ο Έραζεμ Λόρμπεκ βρήκε ελεύθερο πεδίο δράσης και με συνεχόμενους πόντους μείωσε για τη Σλοβενία σε 26-19. Ο σέντερ του Ολυμπιακού, όμως, βρέθηκε και πάλι στο παρκέ και με καλάθι και φάουλ έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +10 (29-19), για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με την Εθνική μας να προηγείται με 31-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η τακτική μας δεν άλλαξε. Η μπάλα πήγαινε συνέχεια στον Σοφοκλή Σχορτσανίτη και αυτός τελείωνε-συνήθως-υποδειγματικά τις φάσεις. Η διαφορά συντηρήθηκε κοντά σε διψήφιο αριθμό (36-36-5:30’’) και (38-29-3:30’’). O Έραζεμ Λόρμπερκ, όμως, μαζί με τον Γιάκα Λάκοβιτς, βρήκαν κάποιες λύσεις και μείωσαν σε 38-33. Η είσοδος του Νικ Καλάθη άλλαξε τον ρυθμό, έδωσε ταχύτητα στην Εθνική μας και με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να κάνει ό,τι θέλει τους ψηλούς της Σλοβενίας, καταφέραμε να διατηρήσουμε απόσταση ασφαλείας με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (42-37).

Οι Σλοβένοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσαν σε 47-46 και έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι καθώς απέμεναν τέσσερα λεπτά για να τελειώσει το παιχνίδι. Η μπάλα, όμως, άρχισε και πάλι να πηγαίνει στα χέρια του Σχορτσανίτη. Αυτός με «τέσσερις στις τέσσερις» βολές έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (51-46) στην Εθνική, δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Γιάκα Λάκοβιτς με τρίποντο μείωσε 51-49. Ο Φώτσης με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα 31’’ πριν τη λήξη, έκανε το 54-49 και έριξε στο καναβάτσο τους Σλοβένους ενώ ταυτόχρονα μας χάρισε και το χάλκινο μετάλλιο. Στην ρουλέτα των βολών, παρουσιαστήκαμε ψύχραιμοι και…τυχεροί και έτσι φτάσαμε στο τελικό 57-56.

Δεκάλεπτα: 16-13, 31-24, 42-37, 57-56
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 9, Ζήσης 6, Σπανούλης 3, Καλάθης 4, Φώτσης 5, Πρίντεζης 4, Περπέρογλου 3, Σχορτσανίτης 23.
Σλοβενίας (Ζντοβτς): Σλόκαρ 9, Λάκοβιτς 16, Ούντριχ 5, Μπρέζετς 4, Κλόμπουτσαρ 1, Νάχμπαρ 9, Γιαγκόντνικ, Ντ. Λόρμπεκ, Γκόλεματς, Ε. Λόρμπεκ 12.

Superleague: Αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής !

Το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΝΕΑ ΚΑΒΑΛΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 2-1 (45' Ονουάτσι, 56' Σουλτανίδης/ 45+2' Φαβάλι)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-3 (69' Όμο/ 5' Τσέζαρεκ, 39', 42' Έντερ)

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΛΑΡΙΣΑ 2-1 (65’Επστάιν, 71’ Ιάκομπ/ 70’ Αμπουχατζίρα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-2 (18', 56' Μπάρκογλου/ 68' Χίμπλινγκερ, 75' Μπούντιμιρ)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - Α.Ε.Κ. 1-1 (81' Κοντουγουλίδης/ 52' Νέμεθ)

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 1-0 (45' Στρμπα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 2-1 (Αμπρέου,Κατσουράνης/Γκιάρο)

Π.Α.Ο.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2 (9' Βιεϊρίνια/41' Ντιόγκο, 90' Παπαδόπουλος)

Τα γκολ στο ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Premier League: Θρίλερ στο Μάντσεστερ !

Ο Μάικλ Όουεν χάρισε την νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 96' επί της Σίτι με 4-3, σε ένα τρομερό ματς στο "Ολντ Τράφορντ".

Δύο γκολ πέτυχε ο Ντάρεν Φλέτσερ για τους γηπεδούχους και άλλα ο Κρεγκ Μπέλαμι για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας μάλιστα το 3-3 στο 90'.

Οι "πολίτες" ισοφάρισαν τρεις φορές, όμως δεν είχαν χρόνο και για τέταρτη απάντηση, έτσι υποχρεώθηκαν στην πρώτη του ήττα φέτος.

Ο Σκωτσέζος τεχνικός των πρωταθλητών Αγγλίας παρέταξε την ομάδα του με το κλασσικό 4-4-2 ενώ ο Μαρκ Χιουζ παρά την απουσία του Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ (δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής λόγω καρτών) δεν φοβήθηκε το ματς και έστειλε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 4-3-3 (με τον Φίλιπς δεξιά, τον Μπέλαμι αριστερά και τον Τέβες στην κορυφή της επίθεσης).

Αν και το κοινό φαινόταν διχασμένο, η πλειοψηφία του κόσμου που βρισκόταν στο «Ολντ Τράφορντ» αποδοκίμασε τον Κάρλος Τέβες.

Λίγο μετά τη σέντρα η Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Ρούνει (3’). Όπως φάνηκε όμως και στη συνέχεια η Σίτι δεν ήταν διατεθειμένη να παραδώσει εύκολα τα όπλα και ισοφάρισε στο 16’ με γκολ του Μπάρι. Με το 1-1 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Γιουνάιτεντ που πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Ντάρεν Φλέτσερ (48’). Η Σίτι είχε και πάλι την απάντηση αφού έφερε το ματς στα ισα με τον Μπέλαμι (51’).

Από εκείνο το σημείο και μετά το γήπεδο έγινε «κατηφορικό» αφού η κατοχή έφτασε κάποια στιγμή το 78%-22% υπέρ της Γιουνάιτεντ όμως ο Γκίβεν έλεγε όχι σε όλες τις προσπάθειες των παικτών της Γιουνάιτεντ.

Ο Ντάρεν Φλέτσερ έδωσε και πάλι τη λύση αφού με δικό του γκολ (80’) οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ 3-2.Ο Μπέλαμι σε μια από τις ελάχιστες φορές που η Σίτι πέρασε τη σέντρα στο 2ο ημίχρονο, ισοφάρισε στο 90’ λεπτό και όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο.

Κάπου εκεί όμως ήρθε η σειρά του Μαικλ Όουεν που είχε μπει αλλαγή στο 78’ στη θέση του Μπερμπατοφ. Ο 29χρονος επιθετικός βρέθηκε στο σωστό σημείο στο 95ο λεπτό και με δυνατό σουτ μετά από πάσα του Γκιγκς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στους «κόκκινους διαβόλους».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο 19/09/09

Μπέρνλι-Σάντερλαντ 3-1
(13’ Αλεξάντερ πεν., 67’, 86’ Νάγκεντ/39’ Μπεντ)

Άρσεναλ-Γουίγκαν 4-0
(25’, 48’ Βερμάελεν, 59’ Εντουάρντο, 90’ Φάμπρεγκας)

Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 2-3
(29’ Ντιαμάντι πεν., 45’ Κόουλ/20’, 75’ Τόρες, 41’ Τζέραρντ)

Κυριακή 20/09/09

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 3-2
(3΄Ρούνει, 48', 80’ Φλέτσερ, 90+5 Όουεν / 16’ Μπάρι, 51’, 90, Μπέλαμι)

Γουλβς-Φούλαμ 2-1
(18' Ντόιλ, 50' Έντουαρτς / 66' Μέρφι)

Έβερτον-Μπλάκμπερν 3-0
(22' και 54' Σάχα, 58' Γιόμπο)

Τσέλσι-Τότεναμ 3-0
(32' Α. Κόουλ, 58' Μπάλακ, 63' Ντρογκμπά)

Φοβερή η "Μπάρτσα": Συνέτριψε την Ατλέτικο 5-2

H Μπαρτσελόνα μετά από μια φοβερή εμφάνιση κέρδισε με 5-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο "Καμπ Νόου", πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος.

Οι Καταλανοί έκαναν ότι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχαν τέσσερα γκολ, ενώ στο δεύτερο μέρος έριξαν τον ρυθμό.

Μόλις στο 2' ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς άνοιξε το σκορ έτσι πλέον έχει σκοράρει και στα τρία ματς της φετινής Primera Division....

Στο 16' ο Λιονέλ Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, στο 30' ο Ντάνι Άλβες σκόραρε με εκτέλεση φάουλ και το 4-0 έκανε ο Κεϊτά με κοντινά πλασέ έπειτα από έξοχη προσπάθεια του Μέσι.

Στο 45' ο Σέρχιο Αγκουέρο μείωσε και ακόμη περισσότερο ο Ντιέγκο Φορλάν στο 85', ενώ στο 94' ο Μέσι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 με δεξί σουτ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ (74' Μάρκες), Τσιγκρίνσκι, Μάξουελ, Τσάβι (64' Ινιέστα), Μπούσκετς, Κεϊτά, Μέσι, Ανρί, Ιμπραΐμοβιτς (86' Πέδρο).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Ρομπέρτο, Περέα, Πάμπλο Ιμπάνιεθ, Ουΐφαλούσι, Αντόνιο Λόπεθ, Πάουλο Ασουνσάο (70' Κόκε), Μάξι Ροντρίγκες, Σιμάο (56' Κλέμπερ Σαντάνα), Χουράδο, Αγκουέρο (73' Σιναμά Πονγκόλ), Φορλάν.