Σάββατο, Ιανουαρίου 03, 2009

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-1

Με μια πολύ σημαντική νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2009 ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στην Τρίπολη του Αστέρα με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε στο 27ο λεπτό ο Γκαλέτι με πέναλτι. Στην "εσχάτη των ποινών" υπέπεσε ο Λαζαρίδης, ανατρέποντας τον Ντιόγο. Ετσι, οι "ερυθρόλευκοι" αύξησαν τη διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και τον τρίτο Παναθηναϊκό στους 9 και 10 βαθμούς, αντίστοιχα, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο.

Ξάνθη-Πανιώνιος 0-0

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Πανιώνιο, η οποία διεξήχθη στα Πηγάδια στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν (με δεύτερη κίτρινη αμφότεροι) οι Παπαδημητρίου και Ντελούρα.

Εργοτέλης-Πανθρακικός 0-1

Το καλύτερο δυνατό "ποδαρικό" έκανε ο Πανθρακικός στο 2009, καθώς επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη στο "Παγκρήτιο" στάδιο, σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Κλεμέντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 40ο λεπτό.

Kύπελλο Αγγλίας: Θύμα έκλπηξης η Μάντσεστερ Σίτη

Η έναρξη της χρονιάς επιφύλλασε εκπλήξεις στα ποδοσφαιρικά γήπεδα της Αγγλίας, στο πλάισιο του Γ’ γύρου του Κυπέλλου.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μάντσεστερ Σίτυ μέσα στην έδρα της, όπου γνώρισε την ήττα από την Νόττιχαμ Φόρεστ με 0-3.

Θύμα έπεσε και η Τσέλσι όπου δέκτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις την Σάουθεντ.

Εκτός θεσμού και η Στόουκ Σίτι, που ηττήθηκε με 2-0 στο γήπεδο της Χάρτλπουλ. Με πέναλτι στο τέλος αποκλείστηκε η (πρωτάρα σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης) Φόρεστ Γκριν από την Ντέρμπι Κάουντι (4-3).

Η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 3-1 της Πλίμουθ, ενώ Χαλ και Νιούκαστλ ανανέωσαν το ραντεβού τους για ρεβάνς, μετά την σημερινή «λευκή» ισοπαλία που έφεραν.

Σε ματς μεταξύ ομάδων της Πρέμιερ Λιγκ, η Σάντερλαντ πέρασε σε βάρος της Μπόλτον (2-1).

Φόρεστ Γκριν-Ντέρμπι Κάουντι 3-4
Σμιθ 14’, Λόουλες 19’, Στοουνχάουζ 72’ / Χουλς 40’, Άλμπρεχτσεν 45’, Γκριν 76’, Ντέιβις (πέναλτι) 87’
** Στο 86’ αποβλήθηκε ο Λόουλες της Φόρεστ Γκριν

Χίστον-Σουόνσι (αναβλήθηκε) Χαλ-Νιούκαστλ 0-0 Ίπσουιτς-Τσέστερφιλντ 3-0
Ουόλτερς (πέναλτι) 50’, Κουνάγκο 53’, Στιντ 88’

Κέτερινγκ-Ίστγουντ Τάουν 2-1
Ουέστκαρ 24’, Σέντον 58’ / Ρόμπινσον 60’

Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 0-0 Λέιτον Όριεντ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (αναβλήθηκε) Μάκλσφιλντ-Έβερτον 0-1

Λέιρντ 40’, Φράμπτον 45’ / Λόρενς 12’, Σέλεϊ 58’

Πόρτσμουθ-Μπρίστολ Σίτι 0-0 Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς-Μπέρνλι 0-0 Σέφιλντ Ουένσντεϊ-Φούλαμ 1-2

Παβλιουτσένκο (πέναλτι) 52’, 90’, Μόντριτς 76’ / Καμαρά 88’

Τα δίνει όλα η Γιούβε για την απόκτηση του Μέσι (Μπουφόν+75εκ)

Την απόκτηση του Λιονέλ Μέσι από τη Μπαρτσελόνα θέλει η Γιουβέντους, όπως δήλωσε και ο ιδιοκτήτης του ιταλικού συλλόγου, Αντρέα Ανιέλι. Βάσει του σημερινού δημοσιεύματος της «Tuttosport», το θέμα προχωράει ακόμα περισσότερο, αναφέροντας πως οι «μπιανκονέρι» είναι διατεθειμένοι να δώσουν 75 εκατ. ευρώ στην ισπανική ομάδα, συν τον τερματοφύλακα της, Λουϊτζι Μπουφόν για να πάρουν τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό.
Αυτή τη περίοδο όμως δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να υπάρξει συμφωνία μεταξύ των δύο πλευρών. Αφενός, επειδή στο συμβόλαιο του 21χρονου παίκτη της «Μπάρτσα» υπάρχει ρήτρα αποδέσμευσης 150 εκατ. ευρώ και δεν είναι σίγουρο εάν η πρωτοπόρος της Primera Division, θέλει να αποκτήσει τερματοφύλακα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Yπέγραψε ο Μπέτο

Παίκτης του Εργοτέλη είναι και επίσημα από το Σάββατο ο Μπέτο. Ο 32χρονος μέσος τα βρήκε σε όλα με τους ιθύνοντες της Κρητικής ΠΑΕ και έβαλε την υπογραφή του σε συμβόλαιο διάρκειας ενός έτους:

«Η Π.Α.Ε. ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΝΩΣΙΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του έμπειρου ποδοσφαιριστή Gilberto Galdino dos Santos (Μπέτο). Ο 32χρονος Βραζιλιάνος μέσος υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας για ένα χρόνο», αναφέρει η ανακοίνωση των «κιτρινόμαυρων».