Σάββατο, Οκτωβρίου 03, 2009

Primera Division: Συνεχίζει ακάθεκτη η Μπάρτσα !

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα 1-0 της Αλμερία στο «Καμπ Νου», στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής, για την Primera Division και συνεχίζει ακάθεκτη προς την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος. To μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Πέδρο στο 31’, χαρίζοντας τη νίκη στους Καταλανούνους, την έκτη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σάββατο

Τενερίφη - Ντεπορτίβο 0-1 (60' Ντιέγκο Κολότο)
Μπαρτσελόνα - Αλμερία 1-0 (Πέδρο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Σαραγόσα 2-1
(2' Χουράδο, 66' Αντ. Λόπεθ - 71' πεν. Εβέρτον)

Το γκολ του Πέδρο

Κύπρος: Iσόπαλο το ντέρπι μετάξύ Ομόνοιας και Ανόρθωσης !

Ομόνοια και Ανόρθωση αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι της Κύπρου.

Η Ανόρθωση ήταν αυτή που άνοίξε το σκορ στο 20' με τον Καφού, όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει την μεγάλη εκτός έδρας νίκη καθώς ο Μιχάλης Κωνσταντίνου στο 62' κατάφερε να ισοφιαρίσει.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κοτσόλης, Ντάβιντσον, Βέντζελ (46' Κασέκε), Καρυπίδης, Χαραλάμπους, Πατσατζόγλου, Αγκουιάρ (59' Μιχάλης Κωνσταντίνου), Μακρίδης, Αλωνεύτης, Εφραίμ (80' Χριστοφή), Ζουράφσκι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μπεκιάι, Οτσόκολιτς, Κατσαβάκης, Δέλλας, Λειβακαμπέσι, Μαραγκός, Φερνάντες (70' Σκοπελίτης), Λαμπάν, Ράμος (80' Τόφας), Οκκάς (88' Σόσιν), Καφού.

Premier League: Ισοφάρισε την Σάντερλαντ στο 93' η Γιουνάϊνεντ !

Με αυτογκόλ του αδελφού του Ρίο Φέρντιναντ, Άντον, η ManUtd ισοφάρισε στο 93' σε 2-2 την Σάντερλαντ στο "Ολντ Τράφορντ".

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια των "κόκκινων διαβόλων" στην έδρα τους, αν και φάνταζε πολύ κοντά η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, μετά από αυτήν με την Μπέρνλι.

Η Σάντερλαντ άνοιξε το σκορ με το εξαιρετικό σουτ του Ντάρεν Μπεντ έξω από την περιοχή και η Μάντσεστερ απάντησε στο 51' με......

το τρομερό γυριστό σουτ του Ντιμιτάρ Μπερμπάτοφ.

Στο 58' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου στο 58' με την κεφαλιά του Κένουϊν Τζόουνς, ο οποίος πάντως πιθανότατα έκανε φάουλ στον Φόστερ, αλλά ο διαιτητής δεν το καταλόγισε.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της «Πρέμιερ Λιγκ»:

Μπόλτον–Τότεναμ 2-2

4’ Γκάρντνερ, 69’ Ντέιβις/ 34’ Κράνιτσαρ, 79’ Τσόρλουκα

Μπέρνλι–Μπέρμιγχαμ 2-0
53’ Φλέτσερ, 62’ Μπάικι/ 92’ Λάρσον

Χαλ–Γουίγκαν 2-1
60’ Φένεγκορ οφ Χέσελινκ, 68’ Τζεοβάνι, 87’ Σινκλέρ

Γουλβς–Πόρτσμουθ 0-1

19’ Γιεμπντά

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ–Σάντερλαντ 2-2

51’ Μπερμπάτοφ, 93’ Φέρτιναντ(αυτογκολ)/ 7’ Μπεντ, 59’ Τζόουνς

Budesliga: Aποτελέσματα 8ης αγωνιστικής

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 0-0

Λεβερκούζεν-Νυρεμβέργη 4-0
2’ Κρόος, 28’ πεν. Ρόλφες, 34’ Ντερντιγιόκ, 68’ Κίσλινγκ

Αννόβερο-Φράιμπουργκ 5-2
7’ Σαχέντ, 10’ Μπρούγκινκ, 45’ Χαγκουί, 85’ Κονάν Για, 91' Πίντο / 35’ Μπάνοβιτς, 82’ Σούστερ

Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 1-1
53’ Χασεμιάν/ 73’Ντζέκο
* Στο 63’ αποβλήθηκε ο Όνο της Μπόχουμ

Μάιντς-Χόφενχάιμ 2-1
6’ Ίβανσιτς, 11’ Μπάντσε/ 87’ Ίμπερτσμπέργκερ

Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 0-1
38' Μπαριος

Κυριακή 04/10

16:30 Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης
18:30 Χέρτα -Αμβούργο

Ισπανία: Πάει για ρεκόρ ο Ίμπραϊμοβιτς !

Άν πετύχει σήμερα γκολ ο Ιμπραϊμοβιτς περνά στην ιστορία ώς ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Μπαρτσελόνα που σκοράρει τις πρώτες 6 αγωνιστικές της Primera division.

Αν ο Ιμπραΐμοβιτς καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ στην εντός έδρας αναμέτρηση των Καταλανών με την Αλμερία, θα πάρει το ρεκόρ του Σέζαρ Ροντρίγκες, που διαρκεί από την περίοδο 1950/1951 με εννιά τέρματα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

SUPER KERKIDA--ΤΡΙΤΗ ΕΚΠΟΜΠΗ (KYΠΡΙΑΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ)

Η πρώτη Ποδοσφαιρική Κυπριακή Διαδυκτιακή εκπομπή.