ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ- ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0 (22' Moυλόπουλος, 45' Ναπολεόνι, 90+6' Κόλτζος)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΠΑΟΚ 1-2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ- ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 0-0

Χωρίς νικητή και σκορ ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Από ένα υπέρ τους ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους «πράσινους» να καταγράφουν τη σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα.

Στο 70’ ο Καραγκούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι», χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Γκαλίνοβιτς. Μάλιστα, η μεγαλύτερη στιγμή τους καταγράφτηκε στο 88’ με την κεφαλιά του Μπελούτσι. Με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 58’, μετά την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) που δέχτηκε ο Σαριέγκι.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Άντζας (44' Ζεβλάκοφ), Τοροσίδης, Ντουντού, Πατσατζόγλου (76' Μενδρινός), Αβρ. Παπαδόπουλος, Μπελούτσι, Τζόρτζεβιτς (80' Οσκαρ), Γκαλέτι, Ντιόγο.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον, Βαβζίνιακ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (84' Κλέιτον), Ίβανσιτς (63'Σπυρόπουλος), Ρουκάβινα (65' Χριστοδουλόπουλος).

Κίτρινες: Ντουντού, Βαβζίνιακ, Ντιόγκο, Πάντο, Γκαλέτι, Μπελούτσι, Χριστοδουλόπουλο, Σπυρόπουλο

Κύπρος: Αποτελέσματα

.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο
ΑΠΟΠ/Κινύρας - ΑΕΛ 1-3 (14' Σεμέδο / 55', 57' και 68' Ρόκε)
ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 0-1 (75' Ονουάτσι)
Απόλλων - ΑΠΕΠ 1-1 (53' πέν. Σανγκόι / 90' Βογκτ)
ΕΝΠ - Εθνικός 0-4 (16' Φιλανιώτης, 33' Μανουσάκης, 53' Στεπάνοβιτς, 82' Κεμπάτζε)
Αλκή - Δόξα 1-2 (43' πέν. Ρούγκα / 69' Αντρέ, 81' αυτ. Λουκά)

Κυριακή
Ατρόμητος - Ανόρθωση 1-6 (84' Κιμότο / 6', 18', 73' και 90' Σόσιν, 49' Μπαρτόν, 78' Τόφας)
Ομόνοια - ΑΕΠ 0-0

Το Λιγκ Καπ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το Λιγκ Καπ Αγγλίας, επικρατώντας 4-1 στα πέναλτι της Τότεναμ. Ο τελικός έγινε στο Γουέμπλεϊ, παρουσία περίπου 90.000 θεατών και η κανονική διάρκειά της αναμέτρησης καθώς και η ημίωρη παράταση, ολοκληρώθηκαν χωρίς τέρματα.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, στα 120 λεπτά. Ομως στα πέναλτι ήταν εμφανώς πιο ψύχραιμοι, καθώς ο Φόστερ "έπιασε" το πρώτο του Ο' Χάρα, στη συνέχεια αστόχησε ο Μπέντλι, ενώ σκόραραν και οι τέσσερις παίκτες της Γιουνάιτεντ (Γκιγκς, Τέβεζ, Ρονάλντο, Άντερσον) που ανέλαβαν τις εκτελέσεις.

Έτσι, η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον κατέκτησε τον πρώτο από τους τέσσερις τίτλους που διεκδικεί φέτος και παράλληλα παραμένει αήττητη από την Τότεναμ σε οποιαδήποτε διοργάνωση τα τελευταία οκτώ χρόνια!

Μάντσεστερ Γ. (Φέργκιουσον): Φόστερ, Έβανς, Φέρντιναντ, Εβρά, Ο' Σέι (76' Βίντιτς), Ρονάλντο, Σκόουλς, Γκίμπσον (91' Γκιγκς), Νάνι, Τέβεζ, Γουέλμπεκ (56' Άντερσον).

Τότεναμ (Ρέντναπ): Γκόμεζ, Τσόρλουκα, Ντόουσον, Κινγκ, Εκότο, Λένον (102' Μπέντλι), Μόντριτς, Τζίνας (98' Μπέιλ), Ζοκορά, Παβλιουτσένκο (65' Ο'Χάρα), Μπεντ.

Serie A: Απώλειες βαθμών από Μίλαν

Την ήττα με 2-1 από τη Σαμπντόρια γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής η Μίλαν, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, λίγες μόνο ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από το Κύπελλο UEFA.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 33ο λεπτό με τον Αντόνιο Κασάνο. Στην επανάληψη, ο Πατσίνι διπλασίασε τα τέρματα της "Σαμπ" και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Πάτο.

Με το τυχερό γκολ του Μαρκίσιο στο 44΄ η Γιουβέντους νίκησε 1-0 τη Νάπολι

Η "Κυρία" μείωσε στους έξι τους βαθμούς από την πρωτοπόρο Ίντερ, που την Κυριακή υποδέχεται τη Ρόμα στο μεγάλο ντέρμπι, και εξακολουθεί να διατηρεί κάποιες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου. Νωρίτερα το Σάββατο, η Λάτσιο επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μπολόνια.

Στην 4η θέση παρέμεινε η Φιορεντίνα, που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρετζίνα. Τη νίκη της αγωνιστικής έκανε η Κατάνια, που επικράτησε με 4-0 της Παλέρμο δυο ντέρμπι της Σικελίας.