Κυριακή, Δεκεμβρίου 14, 2008

Κύπρος: Η Ομόνοια το χειμερινό στέμμα

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-1 του ΑΠΟΠ/Κινύρα και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα για πρώτη φορά έπειτα από 11 χρόνια.

Ο Ντούρο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού πέτυχε χατ-τρικ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν εύκολη η επικράτηση για τους "πράσινους".

Συγκεκριμένα, ο Αλωνεύτης στο 21' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Βασκοντζέλος ισοφάρισε στο 39'. Ο Ντούρο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ομόνοια στο 80' με πέναλτι, αλλά κέρδισαν και οι φιλοξενούμενοι πέναλτι στο 87', όμως ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε την εκτέλεση του Βάργκας.

Ο Ντούρο εν συνεχεία πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο 89' και το 90', διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Πέρασε δεύτερη η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ και προσπέρασε το ΑΠΟΕΛ για να βρεθεί και πάλι 2η στην βαθμολογία.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Σίσινα Ντομπρασίνοβιτς από προσπάθεια του Νίκου Φρούσου, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου είχε αρκετά προβλήματα, αφού τέσσερες παίκτης είχαν πάθει δηλητηρίαση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο
AEΠ - ENΠ 0-2 (14' Κολοκούδιας, 43' Έντμαρ)
Δόξα - Ατρόμητος 2-1 (24' Ριμπέιρο, 27' Σερτζάο / 7' Πάουλο)
ΑΠΕΠ - ΑΠΟΕΛ 1-1 (29' Σιλί / 12' Μιροσάβλιεβιτς)

Κυριακή
Εθνικός - Απόλλων 1-1 (14' Ελευθερίου / 73' πέν. Αβραάμ)
Ομόνοια - ΑΠΟΠ/Κινύρας 4-1 (21' Αλωνεύτης, 80' πέν., 89' και 90' Ντούρο / 39' Βασκοντσέλος)
Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-0 (60' Ντομπρασίνοβιτς)

Άρης-ΑΕΚ 1-1

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο της διπλό στο πρωτάθλημα αλλά θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη από την ισοπαλία στο "Κλεάνθης Βικελίδης" (1-1) με τον Άρη. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι σε κακή κατάσταση, κάτι που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν οι γηπεδούχοι χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για τη νίκη.

Η Ένωση παρουσίασε το γνωστό κακό της πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και το 1-0 στο πρώτο 45λεπτο πρέπει να την αφήνει με το χαμόγελο. Ο Άρης ήταν κυρίαρχος, έκανε φάσεις, είχε ένα ακυρωθέν γκολ και θα μπορύσε να έχει τελειώσει εκεί το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι κινήσεις του Ντούσαν Μπάγεβιτς βελτίωσαν την εικόνα των φιλοξενουμένων και η ΑΕΚ πήρε ακόμα μία ισοπαλία, την 9η στο πρωτάθλημα, ενώ κλείνει τον Α' γύρο χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τόνι Κάλβο στο 39', ενώ ο Εντίνιο ισοφάρισε στο 71' με τα δύο γκολ να διαφέρουν κατά πολύ αλλά να είναι εξίσου όμορφα.

Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 3-0

Την 1000 νίκη του στην Α' Εθνική πέτυχε ο Παναθηναϊκός νικώντας εύκολα τον Πανσερραϊκό με 3-0 με σκόρερ τους Σαλπιγγίδη (45+1'), Κλέιτον (53') και Ρουκάβινα (84'). Οι "πράσινοι" με την κατάκτηση των τριών βαθμών μείωσαν την διαφορά από την κορυφή στους 7 πόντους και συνεχίζουν να ελπίζουν για τον τίτλο

Εργοτέλης-ΟΦΗ 1-3

Ο ΟΦΗ ήταν ο θριαμβευτής στη "μάχη" της Κρήτης, επικρατώντας με 3-1 του τυπικά γηπεδούχου Εργοτέλη.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Εργοτέλη να απειλεί ουσιαστικά μόνο στη φάση του γκολ στο 36ο λεπτό, όταν και προηγήθηκε με τον Μπούντιμιρ. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 43' με τον Εντόι, πήρε το προβάδισμα με τον Πόποβιτς στο 52' και ολοκλήρωσε τη σπουδαία νίκη του με τον Σίμιτς στο 62'.

Το "τρίποντο" αυτό απομάκρυνε τον ΟΦΗ από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ήταν και το πρώτο του στο "Παγκρήτιο", έστω και ως τυπικά φιλοξενούμενος.

Θρασύβουλος-Πανιώνιος 1-3

Με γκολ των Μανιάτη, Μάκου και Ντελούρα, ο Πανιώνιος πήρε τη βαθμολογική ανάσα με τη νίκη του στη Φυλή, κόντρα στον Θρασύβουλο με 3-1. Σκόρερ του Θρασύβουλου ο Μπαριέντος.

Premier League: Έμεινε στο Χ Τσέλσι

Η Γουέστ Χαμ αντιστάθηκε στην συνεχή πίεση της Τσέλσι, και κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το "Στάμφορντ Μπριτζ", σε αγώνα με τον οποίον ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κρεγκ Μπέλαμι στο 33’, ενώ ισοφάρισε στο 51’ ο Νικολά Ανελκά, πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος με 14 γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι, για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν, δεν κατάφερε να νικήσει καμία από τις τέσσερις διεκδικήτριες του τίτλου, καθώς ισόπαλα ήταν τα αποτελέσματα των ομάδων που συγκροτούν στην Αγγλία το "Big four".

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μίντλεσμπρο - Άρσεναλ 1-1 (17' Αντεμπαγιόρ / 29' Αλιαρντιέρ)
Άστον Βίλα - Μπόλτον 4-2 (25' και 67' Αγκμπονλαχόρ, 40' αυτ. Ντέιβις, 78' Γιανγκ / 17' Ελμάντερ, 86' Ντέιβις)
Λίβερπουλ - Χαλ 2-2 (24' και 32' Τζέραρντ / 12' ΜακΣέιν, 22' αυτ. Κάραχερ)
Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 0-1 (92' Κάχιλ)
Στόουκ - Φούλαμ 0-0
Σάντερλαντ - Γουέστ Μπρομ 4-0 (22' και 24' Τζόουνς, 40' Ρέιντ, 47' πέν. Σισέ)
Γουΐγκαν - Μπλάκμπερν 3-0 (10' Χέσκεϊ, 12' Βαλέντσια, 77' Κέιτερμοουλ)
Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Κυριακή
Πόρτσμουθ - Νιούκαστλ 0-3 (52' Όουεν, 76' Μάρτινς, 89' Γκάθρι)
Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 1-1 (51' Ανελκά / 33' Μπέλαμι)

Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 1-1

Serie A: Στο +9 η Ίντερ !

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έδωσε τη λύση για την Ίντερ, που κινδύνευσε να χάσει δύο "σίγουρους" βαθμούς από την Κιέβο στο "Μεάτσα". Ο Σουηδός σούπερ σταρ πέτυχε στα τελευταία 11 λεπτά δύο γκολ στο 4-2 των "νερατζούρι", ενώ νωρίτερα η ουραγός του καμπιονάτο είχε καταφέρει να μετατρέψει το εις βάρος της 2-0 σε 2-2.

Η μεγάλη ανατροπή, πάντως, έγινε στο "Φρίουλι", όπου η Λάτσιο απέσπασε ισοπαλία 3-3 από την Ουντινέζε, παρότι έχανε με 3-0 έως το 59ο λεπτό!

Ματς-θρίλερ έγινε στη Ρώμη, όπου ο Μίρκο Βούτσινιτς με γκολ στο 90’ χάρισε στη Ρόμα τη νίκη με 3-2 επί της Κάλιαρι. Οι "τζιαλορόσι" είχαν προηγηθεί με εκπληκτικό γκολ του Τότι στο 39’.

Τέλος στη Γένοβα, η Τζένοα ισοφάρισε στο τέλος (87’ Σκούλι) την Αταλάντα, σ’ ένα επεισοδιακό ματς με τρεις αποβολές, μία για τους γηπεδούχους (Μιλανέτο 63΄) και δύο για τους φιλοξενούμενους (Μπελίνι 57΄, Ριβάλτα 70΄).

Το Σάββατο, οι γηπεδούχοι πήραν τις νίκες. Η Μπολόνια βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από την Τορίνο, ωστόσο έβαλε πέντε γκολ στην επανάληψη και επικράτησε με 5-2! Νέα νίκη για την εντυπωσιακή Νάπολι, αυτή τη φορά με 3-0 επί της Λέτσε και ο στόχος του Champions League παραμένει εφικτός για τους "παρτονοπέι".

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ
Μπολόνια-Τορίνο 5-2 (48' Βόλπι, 55', 63', 79' (πέν.) Ντι Βάιο, 68' (πέν.) Μπερνάτσι / 7' Μπαρόνε, 53' Αμπάτε)
Νάπολι-Λέτσε 3-0 (11' (πέν.) Χάμσικ, 42' Πατσιέντσα, 65' Ντένις)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Ίντερ-Κιέβο 4-2 (3' Μάξουελ, 47' Στάνκοβιτς, 79', 88' Ιμπραίμοβιτς / 51' Πελισιέρ, 65' Μπεντιβόλιο)
Ουντινέζε-Λάτσιο 3-3 (8', 54' Ντι Νατάλε, 14' Κουαλιαρέλα / 59' Ζάρατε, 72' Ντιακίτε, 84' Λεντέσμα)
Παλέρμο-Σιένα 2-0 (30' Κασάνι, 54' Σιμπλίτσιο)
Ρετζίνα-Σαμπντόρια 0-2 (75' (πεν.) Μπελούτσι, 81' Πανταλίνο)
Ρόμα-Κάλιαρι 3-2 (39' Τότι, 77' Περότα, 90' Βούτσινιτς / 58' Κόντα, 69' Τζέντα)
Τζένοα-Αταλάντα 1-1 (87' Σκούλι / 17' Φλοκάρι)
Φιορεντίνα-Κατάνια 2-0 (55' Μούτου, 79' Τζιλαρντίνο)
Γιουβέντους-Μίλαν (21.30)

Ίντερ-Κιέβο (4-2)

Ρόμα-Κάλιαρι (3-2)

Ουντινέζε-Λάτσιο (3-3)

BUNDESLIGA - Πρωταθλήτρια Χειμώνα η Χοφενχάιμ!

Η Χοφενχάιμ κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα στη Γερμανία. Οι "νεοφώτιστοι" αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 εντός έδρας με τη Σάλκε, στην αναμέτρηση που έκλεισε την "αυλαία" της 17ης αγωνιστικής, τελευταία πριν από την παραδοσιακή χειμερινή διακοπή, και έφτασαν τους 35 βαθμούς, όσους έχει και η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου.

Η Χοφενχάιμ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο πήρε το βαθμό με το απευθείας φάουλ του Τέμπερ στο 72’. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Τζόουνς (59’) και Ένγκελααρ (81’).

Συγκλονιστικό ματς έγινε στη Στουτγκάρδη, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μπάγερν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κεντίρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι Βαυαροί με τέρματα των Μπορόβσκι και Τόνι γύρισαν προσωρινά το ματς, αλλά στο 85' αποβλήθηκε ο Οντο και στο 90' ο Κεντίρα χάρισε στην ομάδα του το βαθμό.

Στην 3η θέση ανέβηκε η Χέρτα Βερολίνου, η οποία επιβλήθηκε 4-0 εντός έδρας της Καρλσρούης.

Την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή έχασε η Λεβερκούζεν, που ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και παραχώρησε 1-1 στην Κότμπους, ενώ αντίθετα, το Αμβούργο νίκησε με 1-0 την Άιντραχτ και ισοβαθμεί με τη Χέρτα.

Μεγάλες νίκες με 2-1 σημείωσαν Βέρντερ και Κολωνία κόντρα σε Βόλφσμπουργκ (εντός) και Μπόχουμ (εκτός) αντίστοιχα, ενώ ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν το Ανόβερο με την Αρμίνια.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής την Παρασκευή (12/12), η Ντόρτμουντ νίκησε στην έδρα της με 2-1 την ουραγό Γκλάντμπαχ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 2-1

(35' Ζιντάν, 55' Σαχίν - 80' Φαν ντεν Μπεργκ)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 2-1
(27' Μερτεζάκερ, 63' Ζόσουε - 3' Γκέντνερ)
Αμβούργο-Άιντραχτ 1-0
(59' Πέτριτς)
Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 2-2
(45'+, 90' Κεντίρα - 48' Μπορόβσκι, 66' Τόνι)
Λεβερκούζεν-Κότμπους 1-1
(77' Ρόλφες - 90'+ Σάο)
Ανόβερο-Αρμίνια 1-1
(32' Στάινερ - 59' Βισνιάρεκ)
Χέρτα Βερολίνου-Καρλσρούη 4-0
(8' Νίκου, 74' Ντομοβτσίσκι, 86' Λουστενμπέργκερ, 88' Ραφαέλ)
Μπόχουμ-Κολωνία 1-2
(58' Νταμπρόβσκι - 44' ΜακΚένα, 87' Ισιάκου)

Πήρε το "Clásico" η "Μπάρτσα"

H Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού "clasico", καθώς επικράτησε 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο "Καμπ Νου", στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλο το ματς, όμως μέχρι το 83ο λεπτό τους σταματούσε ο εκπληκτικός Ίκερ Κασίγιας.

Οι "μπλαουγκράνα" ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά και από πολύ νωρίς έψαξαν το γκολ. Στο 6' ο Κασίγιας απέκρουσε το σουτ του Μέσι, ενώ ένα λεπτό αργότερα αποσόβησε τον κίνδυνο ύστερα από σουτ του Ανρί. Στο 16' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Μέσι, όμως ο πορτιέρο των "μερένγκες" μπλόκαρε το σουτ του Αργεντινού. Το πρώτο 25λεπτο ανήκε στην Μπαρτσελόνα, με τη Ρεάλ να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Κάποιες αντεπιθέσεις, όπως αυτή με τον Σνάιντερ στο 24' και με τον Ντρέντε λίγο αργότερα, δεν έφεραν αποτέλεσμα για την ομάδα του Χουάντε Ράμος, που προσπαθούσε να κρατά τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή του Κασίγιας. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες κολλημένες στο μηδέν, με τον Μέσι να κάνει ότι θέλει την άμυνα της "βασίλισσας".

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ όσον αφορά στο ποιός είχε τον έλεγχο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έλεγχε απόλυτα το ρυθμό, με τον Βαλντές να έχει την περισσότερη ώρα ρόλο θεατή. Δεν ίσχυε, όμως, το ίδιο και για τον Κασίγιας, που σε 3-4 περιπτώσεις έσωσε την ομάδα του. Στο 70', μάλιστα, ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε το πέναλτι του Ετό για να διατηρήσει το μηδέν. Ο Καμερουνέζος στράικερ πήρε "εκδίκηση" 13 λεπτά αργότερα, όταν με κοντινό πλασέ νίκησε τον εξαιρετικό μέχρι τότε γκολκίπερ της Ρεάλ για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Βαρκελώνης. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών οι Καταλανοί χτύπησαν ξανά. Ο Ανρί βρήκε τον Μέσι, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 για την ομάδα του, η οποία πλέον αφήνει 12 πόντους πίσω την "αιώνια" αντίπαλο.

Λίγο νωρίτερα, σε ένα ματς που επισκιάστηκε από το ντέρμπι, η Βαλένθια νίκησε 2-1 την Εσπανιόλ, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ.

Στο πρόγραμμα της Κυριακής υπάρχουν κι άλλα ενδιαφέροντα ματς. Η Σεβίλλη, μετά τη θριαμβευτική επικράτησή της με 4-3 επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη, υποδέχεται τη Βιγιαρεάλ και φιλοδοξεί με νίκη να την περάσει. Οι Ανδαλουσιάνοι μοιάζουν φαβορί, αφού το "κίτρινο υποβρύχιο" παρουσιάζει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και φαίνεται σιγά-σιγά να "ξεφουσκώνει", μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ.

Βαλένθια-Εσπανιόλ 2-1