Δευτέρα, Ιουνίου 16, 2008

Από την κόλαση… στον παράδεισο

Στο 87ο λεπτό το σκορ ήταν 2-1 υπέρ της Τσεχίας και εκείνη ήταν στους «8» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, όμως ένα ματς λήγει μόλις σφυρίξει ο διαιτητής. Ο Νιχάτ αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 εκμεταλλευόμενος τρομερό λάθος του Τσεχ και στο 89’ με εκπληκτικό σουτ έκανε το 3-2 δίνοντας την πρόκριση στην Τουρκία. Είχε μειώσει ο Αρντά στο 75'. Η ομάδα του Μπρούκνερ είχε προηγηθεί με 2-0 χάρη σε τέρματα των Κόλερ (34’) και Πλασίλ (61’) όμως παρουσιάστηκε αγνώριστη στα τελευταία λεπτά.

Οι συνθέσεις

Τουρκία (Φατίχ Τερίμ): Βολκάν Ντεμιρέλ, Σερβέτ, Μπαλτά, Μεχμέτ Τοπάλ (57' Καζίμ), Αουρέλιο, Νιχάτ, Σεντούρκ (46' Σαμπρί), Εμρέ Γκουνγκόρ (63' Εμρέ Ασίκ), Αρντά, Τουντσάι, Χαμίτ Αλτιντόπ.

Τσεχία (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Πόλακ, Γκαλάσεκ, Γιανκουλόβσκι, Σιόνκο (84' Βλτσεκ), Κόλερ, Ματεγιόβσκι (39' Γιάρολιμ), Πλάσιλ (80' Κάντλετς), Ουϊφαλούσι, Ρόζεναλ.

Διαιτητής: Πέτερ Φρέιντφελντ (Σουηδία)

Βοηθοί διαιτητή: Στέφαν Βίτμπεργκ (Σουηδία), Χένρικ Αντρέν (Σουηδία)