Πέμπτη, Ιουλίου 31, 2008

Ποια Ραπίντ και... πράσιν' άλογα!

Αγκαλιά με την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ είναι από το βράδυ της Τετάρτης (30/7) η Ανόρθωση, καθώς νίκησε στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" με το επιβλητικό 3-0 την Ραπίντ Βιέννης.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Σκοπελίτη στο 35', ενώ στη συνέχεια κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') ο Σόσιν έκανε το 2-0, ενώ ο ίδιος ο παίκτης έβαλε γερά θεμέλια πρόκρισης στον επόμενο γύρο στο 90ο λεπτό, όταν με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 3-0.

Η αρχική ενδεκάδα της Ανόρθωσης αποτελούνταν από τους: Μπεκιάι, Κατσαβάκης, Νικολάου, Ντομπρασίνοβιτς, Σκοπελίτης, Σόσιν, Λεϊβακαμπέσι, Τσιταϊσβίλι, Οτσόκολιτς, Κωνσταντίνου και Μπαρντόν, ενώ οι Σαμάρας, Λαμπάν, Τικίνιο αποτέλεσαν τις τρεις αλλαγές για τον Κετσμπάγια.

Τα γκολ του αγώνα

Τα αποτελέσματα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ:

Τάμπερε Γιουνάιτεντ-Αρτμέντια 1-3 (16' Νιέμι / 9' Πόσπεχ, 20' Ομπζέρα, 86' Πιρόσκα)

Σέριφ Τίρασπολ-Σπάρτα Πράγας 0-1 (74' Κλαντρούμπσκι)

Άαλμποργκ-Μόντριτσα 5-0 (16' Γιόχανσον, 41' Γιάκομπσεν, 44' Μπρζμερ, 52' Ντούε, 89' Σάκα)

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ-Βίσλα Κρακοβίας 2-1 (61', 79' Μπαροκιάν / 28' Μπρόζεκ)

Φενέρμπαχτσε-MTK Βουδαπέστης 2-0 (16' Ρομπέρτο Κάρλος, 59' Σελτσούκ)

Γκέτεμποργκ-Βασιλεία 1-1 (32' Όλσον / 25' Χούγκελ)

Ανόρθωση-Ραπίντ Βιέννης 3-0 (35' Σκοπελίτης, 46', 90' Σόσιν)

Άντερλεχτ-Μπάτε Μπορίσοφ 1-2 (66' Ζιλέ / 69' (πεν.) Κρίβετς, 87' Νέκατσικ)

Ντομζάλε-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-3 (11' Βρντόζακ, 21' Σαμίρ, 40' Τάντιτς)

Ρέιντζερς-Κάουνας 0-0