Κυριακή, Αυγούστου 10, 2008

Πρόκριση για Ιταλία και Βραζιλία στο ποδόσφαιρο, δύο γκολ ο Ροναλντίνιο

Η Ιταλία εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών, καθώς στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας του Δ΄ ομίλου επικράτησε της Νότιας Κορέας με 3-0, επιτυγχάνοντας τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Τα τέρματα της «σκουάντρα ατζούρα» σημείωσαν οι Ρόσι (15΄), Ρόκι (31΄) και Μοντολίβο (90΄).

Στις καθυστερήσεις «έσωσε» την παρτίδα η Ολλανδία, στον αγώνα στην Τιαντζίν για τον Β΄ όμιλο. Οι «οράνιε» ισοφάρισαν σε 2-2 τις ΗΠΑ με τον Σίμπον στο 93΄. Είχαν προηγηθεί με τον Μπάμπελ στο 17΄, ενώ οι Αμερικανοί σκόραραν με τους Κλιέσταν (64΄) και Άλτιντορ (72΄).

Με πρωταγωνιστή τον Ροναλντίνιο, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (55΄, 61΄), η Βραζιλία συνέτριψε στη Σενγιάνγκ τη Νέα Ζηλανδία με 5-0, σε αγώνα για τον Γ΄ όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Τα άλλα τρία τέρματα πέτυχαν οι Άντερσον (4΄), Πάτο (34΄) και Σόμπις (90+3΄).

Σε αναμέτρηση για τον Α΄ όμιλο, η Ακτή Ελεφαντοστού επικράτησε της Σερβίας με 4-2. Το σκορ άνοιξε ο Σισέ στο 3ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Μρντάκοβιτς στο 16΄. Το 2-1 για την αφρικανική ομάδα σημειώθηκε στο 24ο λεπτό από το αυτογκόλ του Ραϊκοβιτς, ο Καλού έκανε το 3-1 στο 70΄, ο Ράκιτς μείωσε στο 90΄ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ζεβίνιο.

Σε αγώνα στη Σενγιάνγκ για τον Γ΄ όμιλο, το Βέλγιο νίκησε 2-0 την Κίνα με τέρματα των Ντέμπελε στο και Μιραλάς στο 79΄. Ωστόσο, οι «οικοδεσπότες» έμειναν με εννιά παίκτες, ύστερα από τις αποβολές των Ταν στο 53΄ και Ζενγκ στο 64΄.