Σάββατο, Σεπτεμβρίου 20, 2008

Bundesliga: Συνέτριψε την Μπάγερν η Βέρντερ

Απίστευτη νίκη μέσα στο "Αλιάνζ Αρίνα" πέτυχε η Βέρντερ Βρέμης, καθώς επικράτησε με 5-2 της Μπάγερν, η οποία μάλιστα βρέθηκε να χάνει με 0-5.

Η ομάδα της Βρέμης ήταν κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τους Ντιέγκο και Όζιλ να «οργώνουν» τη μεσαία γραμμή και τους Ρόζενμπεργκ και Πιζάρο να είναι άκρως αποτελεσματικοί. Μάλιστα, ο Περουβιανός δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε (59’), εις ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του (φόρεσε τη φανέλα της Μπάγερν για 5 χρόνια). Οι «βαυαροί» ήταν τραγικοί σε όλες τις γραμμές και το χειρότερο όλων είναι ότι ο αντικαταστάτης του Όλιβερ Καν, Μίκαελ Ρένσινγκ, δείχνει πολύ λίγος για τη θέση του τερματοφύλακα. Οι πονοκέφαλοι του Γιούργκεν Κλίνσμαν μόλις ξεκίνησαν...

Μετά από την ήττα της Μπάγερν, η Σάλκε πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα, καθώς επικράτησε 1-0 Άιντραχτ Φρανκφούρτης, για την οποία αγωνίστηκε βασικός και για ολόκληρο το 90λεπτο ο Νίκος Λυμπερόπουλος.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα:

Παρασκευή

Λεβερκούζεν – Ανόβερο 4-0 (5’ Ρόλφες, 19’, 59’, 66’ Χέλμες)

Σάββατο

Μπάγερν - Βέρντερ Βρέμης 2-5 (71’, 85’ Μπορόφσκι / 30’, 67’ Ρόζενμπεργκ, 45’ Νάλντο, 54’ Όζιλ, 59’ Πιζάρο)

Κότμπους – Μπόχουμ 1-1 (13’ Σόρενσεν / 47’ Γιαχία)

Μπίλεφελντ - Κολωνία 2-0 (74’ Κάμπερ, 77’ ΜακΚένα αυτογκόλ)

Γκλάντμπαχ – Χέρτα 0-1 (11’ Κάτσαρ)

Σάλκε – Φρανκφούρτη 1-0 (41’ Οκς αυτογκόλ / Αποβλήθηκε ο Κρις στο 34' για την Άιντραχτ)