Κυριακή, Σεπτεμβρίου 28, 2008

Primera Division:Επεισοδιακή νίκη για "Μπάρτσα"(ΒΙΝΤΕΟ ΤΑ ΓΚΟΛ)

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Εσπανιόλ μέσα στο Μονζουΐκ σε ένα επεισοδιακό ματς που κρίθηκε με ανύπαρκτο πέναλτι που κέρδισε ο Ετο'ο και εκτέλεσε ο Μέσι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Εσπανιόλ είχε ανοίξει το σκορ από το 19' με τον Κόρο
και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και το 70' περίπου που έγιναν κάποια επεισόδια στην εξέδρα με τους οπαδούς της να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νενέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο διαιτητής διέκοψε το ματς για δέκα λεπτά, οι οπαδοί απομακρύνθηκαν από το ταρτάν του σταδίου και σχεδόν αμέσως με την επανέναρξη η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με το τυχερό γκολ του Τιερί Ανρί, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Καμενί, όμως η μπάλα χτύπησε στον Ζάρκε και στρώθηκε στον Γάλλο άσο που δεν αστόχησε την δεύτερη φορά σε κενό τέρμα

Στις καθυστερήσεις η "Μπάρτσα" στάθηκε ακόμη πιο τυχερή, καθώς ο διαιτητής ανακάλυψε πέναλτι στο καθαρό τάκλιν του Παρέχα στον Σάμουελ Ετο'ο (ο αμυντικός βρίσκει καθαρά την μπάλα) και ο Μέσι από τα 11 βήματα χάρισε την νίκη στους φιλοξενούμενους.