Δευτέρα, Νοεμβρίου 24, 2008

ΠΑΟ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 86-69

Στην κορυφή της Α1 βρίσκεται πλέον ο Παναθηναϊκός, καθώς στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής επικράτησε άνετα του Ολυμπιακού με 86-69. Στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους μετά το 23ο λεπτό και με κορυφαίο τον Πέκοβιτς -χωρίς να υστερήσει κανείς- έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη. Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Χαλπερίν, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Τσίλντρες.

Μέχρι το 15ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι «πράσινοι» πήραν ασφαλές προβάδισμα με 38-30, χάρη σε δύο τρίποντα του Διαμαντίδη και ισάριθμες βολές του Φώτση.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε στους τέσσερις (45-41), όμως ο Πέκοβιτς πήρε πάνω του τον Παναθηναϊκό και κερδίζοντας διαδοχικές μάχες κάτω από το καλάθι του Ολυμπιακού, εδραίωσε την διαφορά στα επίπεδα των δέκα πόντων. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης, δεν μπόρεσε να βρει λύση στην επιθετική ποικιλία των γηπεδούχων, που στην τελευταία περίοδο, προσέφεραν πλούσιο θέαμα και έφτασαν την τελική διαφορά στους 17 πόντους.

Από τον Παναθηναϊκό δεν υπάρχει υστερήσας, αλλά τόσο ο Πέκοβιτς (21π), όσο και οι Διαμαντίδης (16π), Μπατίστ (9π) και Νίκολας (15π), έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε κακή ημέρα, με μοναδική εξαίρεση τον εντυπωσιακό Χαλπερίν που πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Τσίλντρες έφτασε στους 11.

Δεκάλεπτα: 18-15, 43-35, 63-52, 86-69.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 8, Κέτσμαν 2, Σπανούλης 5, Μπατίστ 9, Φώτσης 7, Νίκολας 15, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 16, Πέκοβιτς 21.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Τσίλντρες 11, Βούιτσιτς 5, Πρίντεζης 7, Μπουρούσης 5, Χαλπερίν 20, Γκριρ 2, Ερτζεγκ 7, Τεόντοσιτς 2, Σχορτσιανίτης 8.