Κυριακή, Νοεμβρίου 16, 2008

Νίκες για Μίλαν και Ίντερ

Ένα πέναλτι του Κακά στο 15ο λεπτό του αγώνα έδωσε τη νίκη στη Μίλαν επί της Κιέβο με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, ανεβάζοντας τους "ροσονέρι" στη 2η θέση της Serie A με 26 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Ίντερ. Αντίθετα, η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Μίλαν στους 26 βαθμούς, αφού ηττήθηκε από την Αταλάντα με 3-1. Η Ουντινέζε υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της από την ουραγό Ρετζίνα με 1-0, ενώ νίκες με το ίδιο σκορ (3-2) σημείωσαν Κατάνια και Σαμπντόρια επί των Τορίνο και Λέτσε αντίστοιχα. Σπουδαία νίκη σημείωσε και η Κάλιαρι, που επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα στη Σαρδηνία. Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης που έδωσε η Μπολόνια στη Σιένα (1-1).

Το Σάββατο, η πρωτοπόρος Ίντερ πέρασε νικηφόρα με 2-0 από τη Σικελία κόντρα στην Παλέρμο από δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και παρέμεινε στην κορυφή.

Επιβλητική ήταν η νίκη της Γιουβέντους επί της Τζένοα με 4-1, στο ματς που άνοιξε δύο μέρες νωρίτερα την αυλαία της 12ης αγωνιστικής