Κυριακή, Νοεμβρίου 30, 2008

Premier League: Αποτελέσματα

Την πιο σημαντική νίκη της στη φετινή σεζόν πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 1-0 της Σίτι στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι. Περίπου 50.000 θεατές βρέθηκαν στο "Σίτι Οφ Μάντσεστερ", για να δουν τον Γουέιν Ρούνι να σκοράρει στο 42ο λεπτό και να χαρίζει τη νίκη στους "κόκκινους διαβόλους", στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League. Στο 68' αποβλήθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι στην περιοχή , αλλά η απώλεια αυτή δεν στοίχισε τελικά στη Γιουνάιτεντ.

Το απόγευμα της Κυριακής (18:00), η Τσέλσι φιλοξενεί την Άρσεναλ σε ένα ματς δίχως αύριο για τους "κανονιέρηδες". Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ βρίσκεται ήδη σε απόσταση 10 βαθμών από τους "μπλε" και σε ενδεχόμενη ήττα αποχαιρετούν, νωρίς νωρίς, τις ελπίδες για τίτλο. Μάλλον θα παίξει ο Αντεμπαγιόρ, ενώ η Τσέλσι δεν θα έχει στην αποστολή της τον τιμωρημένο Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Στο... πλευρό της Άρσεναλ και οι παίκτες της Λίβερπουλ, που τη Δευτέρα υποδέχονται τη Γουέστ Χαμ. Εστω και χωρίς τον Φερνάντο Τόρες, οι "κόκκινοι" είναι το απόλυτο φαβορί για τη νίκη που ίσως τους επιτρέψει να βρίσκονται μόνοι στην κορυφή.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Μετά τη Λίβερπουλ, η Φούλαμ κατάφερε να κρατήσει στο 0-0 και την Άστον Βίλα, στερώντας από τους "χωριάτες" την ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή. Επίσης, στο "ντέρμπι των νεοφώτιστων", Στόουκ Σίτι και Χαλ Σίτι έμειναν στο 1-1, με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να μένει στον πάγκο των φιλοξενούμενων και στα 90 λεπτά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Άστον Βίλα - Φούλαμ 0-0
Μίντλεσμπρο - Νιούκαστλ 0-0
Στόουκ - Χαλ 1-1 (73' πεν. Φούλερ / 45' Κινγκ)
Σάντερλαντ - Μπόλτον 1-4 (11' Σισέ / 18' Τέιλορ, 21' Κάχιλ, 39' και 55' Ελμάντερ)
Γουΐγκαν - Γουέστ Μπρομ 2-1 (61' Καμαρά, 87' Μπόις / 47' Μίλερ)

Κυριακή
Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (42' Ρούνεϊ)
Πόρτσμουθ - Μπλάκμπερν 3-2 (49' Κράουτς, 53' Ντεφόε, 79' Ντέιβις / 62' Ντέρμπισαϊρ, 67' Κερίμογλου)
Τότεναμ - Έβερτον 0-1 (51' Πίνααρ)
Τσέλσι - Άρσεναλ 1-2 (31' αυτ. Τζουρού / 58' και 61' Φαν Πέρσι)