Κυριακή, Δεκεμβρίου 14, 2008

Άρης-ΑΕΚ 1-1

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο της διπλό στο πρωτάθλημα αλλά θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη από την ισοπαλία στο "Κλεάνθης Βικελίδης" (1-1) με τον Άρη. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι σε κακή κατάσταση, κάτι που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν οι γηπεδούχοι χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για τη νίκη.

Η Ένωση παρουσίασε το γνωστό κακό της πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και το 1-0 στο πρώτο 45λεπτο πρέπει να την αφήνει με το χαμόγελο. Ο Άρης ήταν κυρίαρχος, έκανε φάσεις, είχε ένα ακυρωθέν γκολ και θα μπορύσε να έχει τελειώσει εκεί το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι κινήσεις του Ντούσαν Μπάγεβιτς βελτίωσαν την εικόνα των φιλοξενουμένων και η ΑΕΚ πήρε ακόμα μία ισοπαλία, την 9η στο πρωτάθλημα, ενώ κλείνει τον Α' γύρο χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τόνι Κάλβο στο 39', ενώ ο Εντίνιο ισοφάρισε στο 71' με τα δύο γκολ να διαφέρουν κατά πολύ αλλά να είναι εξίσου όμορφα.