Τετάρτη, Δεκεμβρίου 24, 2008

Πρωταθλήτρια με ήττα η Μπόκα!

Η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να κατακτήσει στην ισοβαθμία, το πρωτάθλημα Apertura, χάνοντας στο τελευταίο παιχνίδι με 1-0 από την Τίγκρε στο "Cilindro de Avellaneda". Ο φετινός τίτλος είναι ο 23ος στην ιστορία της Μπόκα και πρώτος από το 2006 όταν κατέκτησε το Clausura. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά ο Λεάντρο Λατσάρο στο 68ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ματίας Χιμένες.

Η Τίγκρε χρειαζόταν ακόμα ένα τέρμα για να πάρει τον τίτλο, από τη στιγμή που ισοβαθμούσαν και οι τρεις συνδιεκδικητές του πρωταθλήματος, Μπόκα, Σαν Λορέντζο και Τίγκρε και μετρούσε η διαφορά τερμάτων. Ο συντελεστής των γκολ, ήταν αυτός που έδωσε εν τέλει το πρωτάθλημα στην Μπόκα, η οποία είχε νικήσει με 3-1 τη Σαν Λορέντζο, σκορ που αποδείχθηκε "χρυσό"! Μάλιστα, δύο από εκείνα τα γκολ μπήκαν στα τελευταία λεπτά!