Τρίτη, Ιανουαρίου 06, 2009

Μέτριος στο ντεπούτο του ο Μπέκαμ

Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα της Μίλαν στο φιλικό με το Αμβούργο στο Ντουμπάι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 και τους Ιταλούς να κερδίζουν εν συνεχεία στα πέναλτι με 4-3.

Ο Άγγλος μέσος ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα και αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο με την εμφάνισή του να είναι απλά... μέτρια.

Στο πρώτο 45άλεπτο καλύτεροι ήταν οι Γερμανοί που απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Ντίντα, ενώ πιο δραστήριοι από τους "ροσονέρι" ήταν οι Αλεχάντρε Πάτο και Ροναλντίνιο.

Ο τελευταίος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο "Sevens Stadium" στο 62' με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μάσιμο Αμπροζίνι, όμως ο Μπέντζαμιν ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή έπειτα από την κεφαλιά του Όλιτς και την απόκρουση του Ντίντα.

Όσον αφορά στην διαδικασία των πέναλτι ο Ντίντα απέκρουσε το τέταρτο του Νέβες, ενώ το πέμπτο για το Αμβούργο έχασε ο Αόγκο. Ο Έμερσον αστόχησε για την Μίλαν και πέτυχε το νικητήριο ο Φλαμινί.