Κυριακή, Φεβρουαρίου 01, 2009

ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1: Ακάθεκτος ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ένα γκολ του Λουτσιάνο Γκαλέτι στο 5o λεπτό ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ και συνεχίζει ακάθεκτος προς την κατάκτηση του τίτλου.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό κατά την διάρκεια του αγώνα, χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν κάταφερε να σκοράρει. Παράπονα με την διαιτισία έχει η ΑΕΚ που διαμαρτύρεται τόσο για μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Παντελή Καφέ από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο στο 52ο λεπτό, όσο και για τη μη αποβολή του ιδίου παίκτη στο 73’, όταν ανέκοψε τον Εντίνιο που έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ απέναντι στον Νικοπολίδη.

Ο Ολυμπιακός μετά από αυτή τη νίκη έκανε ένα αποφασιστικό άλμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Χουανφράν (25' Αλβες), Γεωργέας (76' Μαντούκα), Πελετιέρι, Ενσαλίβα (62' Εντινιο), Καφές, Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Άντζας, Τοροσίδης, Ντομί, Αβ. Παπαδόπουλος, Ντουντού, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (85' Τζόρτζεβιτς), Λέτο, Μπελούτσι (81' Μενδρινός), Ντιόγο