Κυριακή, Φεβρουαρίου 08, 2009

Premier League΄: Πρώτη η Μαν.Γ

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της πρέμιερ λιγκ ανέβηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Γουέστ Χαμ με 1-0 στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 25ης ημέρας του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε στο 62ο λεπτό ο Ράιαν Γκιγκς, αλλά την τιμητική του είχε ο Έντουιν φαν ντερ Σάαρ. Ο Ολλανδός τερματοφύλακας κράτησε ανέπαφη την εστία του για 13ο συνεχή αγώνα και 1.212 λεπτά καταρρίπτοντας το ρεκόρ στην ιστορία του βρετανικού ποδοσφαίρου, που κατείχε ο Κρις Γουντς της Ρέιντζερς με 1.196 (Νοέμβριος 1986-Ιανουάριος 1987).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μάντσεστερ Σίτι - Μίντλεσμπρο 1-0 (55' Μπέλαμι)
Μπλάκμπερν - Άστον Βίλα 0-2 (27' Μίλνερ, 91' Αγκμπονλαχόρ)
Τσέλσι - Χαλ 0-0
Έβερτον - Μπόλτον 3-0 (40' πέν. Αρτέτα, 49' και 94' πέν. Τζο)
Σάντερλαντ - Στόουκ 2-0 (78' Τζόουνς, 94' Χίλι)
Γουέστ Μπρομ - Νιούκαστλ 2-3 (4' και 73' Φόρτσιουν / 2' Νταφ, 9' Λόβενγκρατς, 41' Τέιλορ)
Γουΐγκαν - Φούλαμ 0-0
Πόρτσμουθ - Λίβερπουλ 2-3 (62' Νάκεντ, 78' Χρέινταρσον / 69' Αουρέλιο, 84' Κάιτ, 91' Τόρες)