Παρασκευή, Φεβρουαρίου 27, 2009

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ TOY ΚΥΠΕΛΛΟΥ UEFA

Εκτός Κυπέλλου UEFA άφησε τη Μίλαν η Βέρντερ Bρέμης, που χάρη σε δύο τέρματα του Κλαούντιο Πιζάρο αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τους "ροσονέρι" στο Μιλάνο και προκρίθηκε στην φάση των "16" της διοργάνωσης.

Ο Πίρλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 26' έβαλε μπροστά στο γκορ τους Μιλανέζους και επτά λεπτά αργότερα ο Πάτο με ωραίο σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του που βρισκόταν πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση μετά το 1-1 στη Βρέμη. Στο 68', όμως, ο Πιζάρο έβαλε και πάλη την ομάδα της Βρέμης στο παιχνίδι και ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα για να στείλει τους Γερμανούς στην επόμενη φάση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών της φάσης των "32":

Μέταλιστ - Σαμπντόρια (1-0) 2-0 (30' Βαλιάγεφ, 40' Κοέλιο)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Άστον Βίλα (1-1) 2-0 (61' Ζιρκόφ, 93' Βάγκνερ Λοβ)
Αμβούργο - Ναϊμέγκεν (3-0) 1-0 (9' 'Ολιτς)
Τβέντε - Μαρσέιγ (1-0) 0-1 {6-7 πέν.} (24' Μπεν Αρφά)
Βόλφσμπουργκ - Παρί Σ.Ζ. (0-2) 1-3 (63' Χασέμπε / 38' πέν. και 73' Λουϊντουλά, 60' Ροτέν)
Γαλατάσαράι - Μπορντό (0-0) 4-3 (43' και 65' Αρντά Τουράν, 45' Κιούελ, 90' Σαμπρί Σαρίογλου / 1' Μπεγιόν, 74' Σαμάκ, 75' Καβενάγκι)
Μίλαν - Βέρντερ (1-1) 2-2 (26' πέν. Πίρλο, 33' Πάτο / 68' και 78' Πιζάρο)
Στουτγκάρδη - Ζενίτ (1-2) 1-2 (80' Γκέμπχαρτ / 42' Σεμτσόφ, 86' Φαϊζούλιν)
Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη (2-2) 2-1 (73' και 80' Μπέλαμι / 93' Βίνγκααρντ)
Σταντάρ - Μπράγκα (0-3) 1-1 (79' Μποκανί . 88' Λουΐς Αγκουϊάρ)
Ουντινέζε - Λεχ Πόζναν (2-2) 2-1 (57' Πέπε, 91' Ντι Νατάλε / 13' Ρεντζίφο)
Άγιαξ - Φιορεντίνα (1-0) 1-1 (88' Λεονάρντο / 61' Τζιλαρντίνο)
Σεντ Ετιέν - Ολυμπιακός (3-1) 2-1 (45' Φαγέ, 57' Ιλάν / 75' Όσκαρ)
Ντεπορτίβο - Άαλμποργκ (0-3) 1-3 (38' Σέρτζιο Γκονζάλες / 41' Σέλτον, 45' Γιόχανσον, 45+1 Ενεβόλντσεν)
Τότεναμ - Σαχτάρ (0-2) 1-1 (55' Ντος Σάντος / 86' Φερναρντίνιο)
Βαλένθια - Ντιναμό Κιέβου (1-1) 2-2 (45' Μαρτσένα, 54' Ντελ Όρνο / 34' και 78' Κράβετς)