Κυριακή, Μαρτίου 15, 2009

Μάν. Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 1-4 & Αποτελέσματα Σαββάτου Premier

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η μάχη του τίτλου στο αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς η Λίβερπουλ συνέτριψε 4-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ", στο μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής, μειώνοντας έτσι τη μεταξύ τους διαφορά στους τέσσερις βαθμούς.

Οι "μπέμπηδες" προηγήθηκαν στο 23' με πέναλτι που κέρδισε ο Παρκ από τον Ρέινα και αξιοποίησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Βίντιτς έκανε λάθος υπολογισμό σε μια βαθιά μπαλιά, ο Τόρες τον πρόλαβε στο σπριντ, του "τσίμπησε" τη μπάλα και πλάσαρε ανενόχλητος τον Φαν ντερ Σαρ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η κατάσταση ανατράπηκε στο 44', με τον Τζέραρντ να σκοράρει με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Εβρά και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ. Στο β' ημίχρονο η Γιουνάιτεντ πίεσε και είχε ευκαιρίες, αλλά ο Βίντιτς εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη, καθώς στο 76' αποβλήθηκε για φάουλ που έκανε στον Τζέραρντ (τελευταίος παίκτης) και ένα λεπτό αργότερα ο Φάμπιο Αουρέλιο εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ και άφησε "άγαλμα" τον Φαν ντερ Σαρ για το 3-1. Το τελικό σκορ (4-1) διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ντοσένα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ.

Στα υπόλοιπα ματς, η Άρσεναλ, με δύο τέρματα του Αρσάβιν και άλλα δύο του Έμπουε, επικράτησε 4-0 της Μπλάκμπερν στο «Έμιρεϊτς» και έφτασε την Άστον Βίλα στην 4η θέση της βαθμολογίας με 52 βαθμούς, με τους «χωριάτες» να έχουν έναν αγώνα λιγότερο όμως, καθώς αγωνίζονται αύριο με την Τότεναμ στο «Βίλα Παρκ».

Στην 6η θέση βρίσκεται η Έβερτον, που κατέβαλε την αντίσταση της Στόουκ, την οποία κέρδισε με 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» και έφτασε τους 48 βαθμούς.

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες σημείωσαν Φούλαμ και Γουίγκαν, που επικράτησαν των Μπόλτον και Σάντερλαντ με 3-1 και 2-1 αντίστοιχα, ενώ ισόπαλες με το ίδιο σκορ (1-1) έληξαν οι αναμετρήσεις της Χαλ με την Νιούκασλ και της Μίντλεσμπρο με την Πόρτσμουθ.