Σάββατο, Ιουνίου 07, 2008

Η Τσεχία πήρε το πρώτο 3ποντο !

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Τσεχία στο 13ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. Ένα γκολ του Βάκλαβ Σβέρκος στο 71ο λεπτό της έδωσε την νίκη με 1-0 απέναντι στους οικοδεσπότες και ανώτερους Ελβετούς, στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου στο «Σεντ Γιάκομπ» της Βασιλείας. Η Ελβετία έπαιξε καλύτερα από την Τσεχία και ήταν η ομάδα όπου έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες και αξιζε την ισοπαλία αν όχι την νίκη. Οι Ελβετοί ζήτησαν 2 φορές πέναλτι από χέρια που είχε κάνει ο Ουφαλούσι αλλά από το Replay δεν φάνηκε να ήταν πέναλτι.

Πλήγμα για την Ελβετία αποτελεί ο τραυματισμός του Αλεξάντερ Φρέι, ο οποίος τραυματίστηκε στο 43ο λεπτό του αγώνα. Η απουσία του στη γραμμή κρούσης ήταν εμφανέστατη.

Το φίλμ του αγώνα

3ο λεπτό: Σουτ του Μπεχράμι εκτός περιοχής η μπάλα μόλις άουτ.

15ο λεπτό: Νέο σουτ του Μπεχράμι, μπλοκάρει ο Τσεχ.

18ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια και σουτ του Ινλερ, η μπάλα άουτ.

35o λεπτό: Ο Φράι προσπαθεί να πιάσει στον ύπνο τον Τσεχ, ο Τσέχος τερματοφύλακας είναι σε ετοιμότητα.

44ο λεπτό: Ο Φράι τραυματίζεται και αποχωρεί δακρυσμένος από τον αγωνιστικό χώρο.

47ο λεπτό: Απευθείας φάουλ του Γιακίν η μπάλα μόλις άουτ.

65ο λεπτό: Φάουλ του Γιανκουλόφσκι, η μπάλα ψηλά άουτ.

66ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία με καρφωτή κεφαλιά του Γιακίν που φεύγει μόλις άουτ.

71ο λεπτό γκολ για την Τσεχία: Από γύρισμα του Γκάλασεκ, η μπάλα στρώθηκε στον Σβέρκος που εκτέλεσε για το 0-1!

80ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Ελβετούς και μάλιστα διπλή. Το πρώτο σουτ του Μπαρνέτα εξουδετέρωσε ο Τσεχ, το δεύτερο του Φονλάντεν το οριζόντιο δοκάρι! Της φάσης προηγήθηκε χέρι του Ουιφαλούσι.

Οι συνθέσει των δύο ομάδων

Ελβετία (Γιάκομπ "Κόμπι" Κουν): Μπενάλιο, Μανίν, Σεντέρος, Λιχτστάινερ (75' Βονλάντεν), Ινλέρ, Φρέι (46' Χακάν Γιακίν), Στρέλερ, Φερνάντες, Μπαρνέτα, Μπεχραμί (84' Ντερντιγιόκ), Μίλερ.

Τσεχία (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Πόλακ, Γκάλασεκ, Γιανκουλόφσκι, Σιόνκο (83' Βλτσεκ), Κόλερ (56' Σβέρκος), Γιάρολιμ (87' Κόβατς), Πλάσιλ, Ουϊφαλούσι, Ρόζεναλ.

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροσέτι (Ιταλία)

Βοηθοί διαιτητή: Αλεσάντρο Γκρισέλι (Ιταλία), Πάολο Καλκάνο (Ιταλία)

Γήπεδο: "St. Jakob-Park", Βασιλεία