Σάββατο, Ιουνίου 07, 2008

Νίκησε Τούρκους και… δοκάρια!

Με γκολ των Πέπε (61’) και Μεϊρέλες (90'+ 2'), η Πορτογαλία νίκησε 2-0, στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας έτσι ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση. Τρία δοκάρια είχε η ομάδα του Σκολάρι, δυο από τον Γκόμες και ένα από τον Ρονάλντο. Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη από την Τουρκία σε όλα τα διαστήματα και κατάφερε δίκαια να πάρει την νίκη.

Το φίλμ του αγώνα.

17ο λεπτό: Ο Πέπε σκοράρει με κεφαλιά, αλλά από θέση οφσάιντ

Παιχνίδι δύναμης και λαθών, αλλά χωρίς τη μεγάλη στιγμή μέχρι τώρα

29ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Σιμάο, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

30ό λεπτό: Ατομική προσπάθεια του Ρονάλντο, περνάει δύο παίκτες, αλλά το σουτ του διόλου απειλητικό

38ο λεπτό: Εξαιρετικό φάουλ του Ρονάλντο από τα αριστερά, η μπάλα στο δοκάρι

39ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Αλτιντόπ, λίγο άουτ

50ό λεπτό: Τραγικό λάθος της άμυνας της Τουρκίας, ο Γκόμες ευνοείται αλλά στέλνει το πλασέ του στο δοκάρι.

55ο λεπτό: Καλό πλασέ του Ρονάλντο, μπλοκάρει ο Βολκάν.

59ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μουτίνιο, λίγο άουτ.

60ό λεπτό: Δυνατό σουτ του Σαμπρί, πάνω από τα δοκάρια

61ο λεπτό: Ο Πέπε ανεβαίνει πάνω από την σέντρα, παίζει το ένα δύο με τον Γκόμες και προ του Βολκάν σκοράρει.

64ο λεπτό: Σέντρα του Ρονάλντο, κεφαλιά ο Γκόμες και πάλι δοκάρι

82ο λεπτό: Κεφαλιά του Εμρέ Ασίκ από καλή θέση, η μπάλα αρκετά μακριά από τα δοκάρια

92ο λεπτό: Εξαιρετική επιθετική ενέργεια, ο Μουτίνιο βγάζει ωραία στον Μεϊρέλες κι αυτός σκοράρει.

Οι συνθέσεις του αγώνα.

Πορτογαλία (Λ. Φ. Σκολάρι): Ρικάρντο, Καρβάλιο, Πέπε, Φερέιρα, Μποσίνγκουα, Μουτίνιο, Πετίτ, Σιμάο, Ντέκο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Νούνο Γκόμες.

Τουρκία (Φ. Τερίμ): Ντεμιρέλ, Τσετίν, Γκοκχάν, Μπαλτά, Αλτιντοπ, Καζίμ, Μπελόζογλου, Αουρέλιο, Ερντίν, Τουντσάι, Νιχάτ.

Διαιτητής: Χέρμπερτ Φάντελ (Γερμανία)
Βοηθοί: Κάρστεν Κάρνταχ (Γερμανία), Φόλκερ Βέζελ (Γερμανία)