Δευτέρα, Αυγούστου 11, 2008

ΠΕΚΙΝΟ :ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ

Η 22χρονη κολυμβήτρια Άννα Στυλιανού, στα 200μ. ελεύθερο γυναικών, λίγο πριν τις 14:00, μετά από σπουδαία κούρσα στην οποία βρέθηκε να προηγείται στα 150 μέτρα, κατέρριψε το Παγκύπριο Ρεκόρ με χρόνο 2'00''55.

Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 2'01'60, με την Στυλιανού να το βελτιώνει κατά ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο.

Μένει τώρα να δούμε και τους υπόλοιπους χρόνους για να μάθουμε κατά πόσον η Στυλιανού θα περάσει στην επόμενη φάση.

Στην 13η θέση των RS:X βρίσκει η πρώτη μέρα του αγωνίσματος, τον Ανδρέα Καριόλου. Ο Κερυνειώτης ιστιοπλόος ήταν 17ος στη δεύτερη ιστιοδρομία, δέκα θέσεις πίσω από την πολύ καλή 7η θέση, στην οποία τερμάτισε στην εναρκτήρια ιστιοδρομία. Αύριο (12/08 08:00) θα διεξαχθούν άλλες δυο ιστιοδρομίες.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Ελλαδίτης, δυο φορές Ολυμπιονίκης, Νίκος Κακλαμανάκης, βρίσκεται στην 5η θέση, αφού ήταν δεύτερος στη δεύτερη ιστιοδρομία.

Στην RS:X γυναικών, η Γαβριέλλα Χατζηδαμιανού έπεσε στην 21η θέση, τερματίζοντας 24η στην δεύτερη ιστιοδρομία. Ο Ελλαδίτισσα Αθηνά Φράι είναι 16η. Το αγώνισμα συνεχίζεται αύριο (12/08 08:00) με άλλες δυο ιστιοδρομίες.

Στα Finn ο Χάρης Παπαδόπουλος τερμάτισε 11ος στην 6η ιστιοδρομία και έκλεισε τη μέρα στην 18η θέση. Στα ίδια σκάφη ο Αιμίλιος Παπαθανασίου είναι 15ος. Οι επόμενες δυο ιστιοδρομίες θα γίνουν την Τετάρτη (13/08 08:00).

Αύριο (12/08 08:00) πέφτει στη θάλασσα του Γκιντγκάο και ο Παύλος Κοντίδης, για τις δυο πρώτες ιστιοδρομίες των Laser.

Το πρωί, ο Δημήτρης Μινασίδης στο 3ο γκρούπ των 69kg της Άρσης Βαρών, ήταν 4ος με 293kg στο σύνολο, μεταξύ οκτώ αθλητών. Ο 19χρονος πρωταθλητής μας σήκωσε 128kg στο αρασέ και 155kg στο ζετέ.