Παρασκευή, Οκτωβρίου 24, 2008

Αβελίνο-Ολυμπιακός: 69-83: Με υπογραφή Τσίλντρες

Με το δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την πορεία του στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 83-69 της άπειρης Αβελίνο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μέτριοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τον Τσίλντρες να ανεβάζει την απόδοση του «καθάρισαν» την νίκη. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ δείγμα της μεγάλης βοήθειας που πρόσφερε σε ολους τους τομείς του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν στα ριμπάουντ και να κάνουν ελεύθερα σουτ. Με ηγέτη τον Γουόρεν οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 11-8 και 14-10 με τρίποντο του Αμερικανού στο 7΄. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με τον Παπαλουκά ο οποίος μείωσε σε 14-12. Σε αυτό το σημείο και πάλι οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Τράβις και Ραντούλοβιτς ξέφυγε με +8 (22-14) στο 9΄ ενώ η περίοδος έληξε με 24-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιαννάκης ξεκίνησε την πεντάδα τους Βασιλόπουλο, Μπουρούση με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να βελτιωθούν σε άμυνα και επίθεση και με σερί 12-3 κατάφεραν να μειώσουν σε 27-26 στο 15΄. Στην συνέχεια οι παίκτες του «δράκου» βρήκαν ρυθμό, έβγαλαν αιφνιδιασμούς με Γκριρ, Πρίντεζη και Τσίλντρες και ξέφυγαν με 32-35 στο 17΄ και 34-40 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-40, 54-62, 69-83

Αβελίνο: Ουόρεν 18 (2), Ραντούλοβιτς 10 (2), Πόρτα 2, Μπεστ 14 (3), Τσιντσιαρίνι, Κροσαριόλ 2, Σλέι 2, Τούσεκ 5 (1), Ουίλλιαμς 8, Ντιενέρ 8 (2), Ναρντί.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 8 (4ασ.), Τσίλντρες 14 (8ρ., 3κοψ.), Βούιτσιτς 6, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 6, Χαλπερίν 11 (1τρ.), Γκριρ 10, Βασιλόπουλος 5, Πρίντεζης 10 (5ρ.), Έρτσεγκ 11 (6ρ.), Τεόντοσιτς 2, Σχορτσανίτης.