Παρασκευή, Νοεμβρίου 14, 2008

Πανιώνιος-Παρτίζαν: 72-67

Σπουδαία νίκη που τον διατηρεί για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης στο Top-16 πήρε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 72-67 της Παρτίζαν Βελιγραδίου στο Ελληνικό.

Οι παίκτες του Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς είχαν τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερή του διάρκεια και διατηρώντας την ψυχραιμία τους στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

O Tσβέτκοβιτς ήταν ο παίκτης στον οποίο στηρίχθηκε αρχικά ο Πανιώνιος ενώ και ο Καλαμπόκης έδωσε λύσεις πριν στην τελευταία περίοδο αναλάβει δράση ο Μπάξτερ. Οι Τέπιτς και Τρίπκοβιτς ανέλαβαν να πάρουν στις πλάτες τους την Παρτίζαν σημειώνοντας αρκετά τρίποντα που κράτησαν την ομάδα τους στο ματς.

Ο αγώνας
Το πολύ καλό ξεκίνημα που πραγματοποίησε ο Τσβέτκοβιτς επέτρεψε στον Πανιώνιο να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-6 στα μισά της περιόδου βάζοντας τις βάσεις για την καλή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους "κυανέρυθρους" που με σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου αύξησαν τη διαφορά στους 9 (19-10).

Με κεκτημένη ταχύτητα η ομάδα του Τριφούνοβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να φτάσει στη μέγιστη τιμή της τη διαφορά (28-13) μετά από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Σέρβοι έκαναν την αντεπίθεσή τους αφού με σερί 16-0 και πρωτεργάτη τον Ράσιτς προσπέρασαν με τρία λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο με 28-29.

Η αφύπνιση του Πανιωνίου ξεκίνησε όταν ο Μάιλς πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο Αμερικάνος "έσπρωξε" την ομάδα του και με τους πολύτιμους πόντους του Καλαμπόκη οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 για να φτάσουν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 40-35.

Εκρηκτικό ξεκίνημα
Με ηγέτη τον Μάιλς ο Πανιώνιος έκλεψε την παράσταση στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου και με σερί 11-2 ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με 14 (51-37). Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς δεν άργησαν πολύ να απαντήσουν. Ο Τέπιτς που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα σκόραρε και με τη βοήθεια των Τρίπκοβιτς-Βράνιες οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε ένα επιμέρους σκορ 2-10 μειώνοντας σε 53-47 δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου που ολοκληρώθηκε με σκορ 56-47 χάρη σε κάρφωμα του Μπάξτερ.

Με τρίποντο του Ξανθόπουλου μπήκε η ελληνική ομάδα στην τέταρτη περίοδο αλλά η Παρτίζαν είχε λύσεις και με τον Βίτκοβατς να κάνει προσωπικό σερί 0-5 και τον Τρίπκοβιτς να ευστοχεί για τρεις μείωσε στους 6 (61-55) με 5 λεπτά για το τέλος. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 5 πόντους και όταν ο Καλαμπόκης σκόραρε για 3 ένα δίλεπτο πριν το τέλος για το 67-59 όλοι πίστεψαν ότι η επικράτηση ήταν θέμα χρόνου για τον Πανιώνιο.

Όλοι εκτός από τους παίκτες της Παρτίζαν που δεν σταμάτησαν να "πυροβολούν" έξω από τα 6.25 με αποτέλεσμα να ο Τρίπκοβιτς να μειώσει στο καλάθι (68-66) ένα λεπτό πριν τη λήξη. Αυτός που "καθάρισε" για την ελληνική ομάδα ήταν ο Λόνι Μπάξτερ σκόραρε για το 70-66 πριν ολοκληρωθεί το ματς με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-35, 56-47, 72-67

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 5 (1), Τσβέτκοβιτς 14 (2), Ζορόσκι 5, Γεωργαλής, Καλαμπόκης 11 (2), Μάιλς 18 (1), Ραΐτσεβιτς 3 (1), Κένταλ 2, Γιαννούλης, Νίκολιτς 2, Μπάξτερ 12

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 19 (4), Μιλόσεβιτς 12 (2), Ράσιτς 12 (2), Τρίπκοβιτς 11 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (2), Λάσμε 8, Βίτκοβατς 5 (1), Μπόζιτς, Ρακόσεβιτς, Βέσελι, Βράνιες 4