Πέμπτη, Νοεμβρίου 27, 2008

Νίκη-θρίλερ του Ολυμπιακού στη παράταση, 98-93 την Λε Μαν

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν τραγικός και το αποδεικνύουν οι 52 πόντοι της Λε Μαν. Στο δεύτερο μέρος ο Λιν Γκριρ το πήρε προσωπικά, ο Γιάννης Μπουρούσης κατάπιε τα ριμπάουντ και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έπαιξε άμυνα. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήγε το ματς στην παράταση και πήρε τελικά τη νίκη με 93-98.

Οι δύο βολές του Λιν Γκριρ 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα κράτησαν ζωντανό τον Ολυμπιακό που τα βρήκε σκούρα με την αθλητική και ιδιαίτερα εύστοχη Λε Μαν, αλλά ο Αμερικανός έκανε κι άλλα όσο οι ερυθρόλευκοι αδυνατούσαν να αποδείξουν τη θεωρητική ανωτερότητά τους. Κι όταν βρέθηκαν συμπαραστάτες (Μπουρούσης και Βασιλόπουλος) η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη κατάφερε να λυγίσει τους Γάλλους και γλιτώσει από τα... χειρότερα.