Κυριακή, Δεκεμβρίου 14, 2008

BUNDESLIGA - Πρωταθλήτρια Χειμώνα η Χοφενχάιμ!

Η Χοφενχάιμ κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα στη Γερμανία. Οι "νεοφώτιστοι" αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 εντός έδρας με τη Σάλκε, στην αναμέτρηση που έκλεισε την "αυλαία" της 17ης αγωνιστικής, τελευταία πριν από την παραδοσιακή χειμερινή διακοπή, και έφτασαν τους 35 βαθμούς, όσους έχει και η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου.

Η Χοφενχάιμ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο πήρε το βαθμό με το απευθείας φάουλ του Τέμπερ στο 72’. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Τζόουνς (59’) και Ένγκελααρ (81’).

Συγκλονιστικό ματς έγινε στη Στουτγκάρδη, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μπάγερν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κεντίρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι Βαυαροί με τέρματα των Μπορόβσκι και Τόνι γύρισαν προσωρινά το ματς, αλλά στο 85' αποβλήθηκε ο Οντο και στο 90' ο Κεντίρα χάρισε στην ομάδα του το βαθμό.

Στην 3η θέση ανέβηκε η Χέρτα Βερολίνου, η οποία επιβλήθηκε 4-0 εντός έδρας της Καρλσρούης.

Την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή έχασε η Λεβερκούζεν, που ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και παραχώρησε 1-1 στην Κότμπους, ενώ αντίθετα, το Αμβούργο νίκησε με 1-0 την Άιντραχτ και ισοβαθμεί με τη Χέρτα.

Μεγάλες νίκες με 2-1 σημείωσαν Βέρντερ και Κολωνία κόντρα σε Βόλφσμπουργκ (εντός) και Μπόχουμ (εκτός) αντίστοιχα, ενώ ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν το Ανόβερο με την Αρμίνια.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής την Παρασκευή (12/12), η Ντόρτμουντ νίκησε στην έδρα της με 2-1 την ουραγό Γκλάντμπαχ.