Κυριακή, Δεκεμβρίου 14, 2008

Serie A: Στο +9 η Ίντερ !

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έδωσε τη λύση για την Ίντερ, που κινδύνευσε να χάσει δύο "σίγουρους" βαθμούς από την Κιέβο στο "Μεάτσα". Ο Σουηδός σούπερ σταρ πέτυχε στα τελευταία 11 λεπτά δύο γκολ στο 4-2 των "νερατζούρι", ενώ νωρίτερα η ουραγός του καμπιονάτο είχε καταφέρει να μετατρέψει το εις βάρος της 2-0 σε 2-2.

Η μεγάλη ανατροπή, πάντως, έγινε στο "Φρίουλι", όπου η Λάτσιο απέσπασε ισοπαλία 3-3 από την Ουντινέζε, παρότι έχανε με 3-0 έως το 59ο λεπτό!

Ματς-θρίλερ έγινε στη Ρώμη, όπου ο Μίρκο Βούτσινιτς με γκολ στο 90’ χάρισε στη Ρόμα τη νίκη με 3-2 επί της Κάλιαρι. Οι "τζιαλορόσι" είχαν προηγηθεί με εκπληκτικό γκολ του Τότι στο 39’.

Τέλος στη Γένοβα, η Τζένοα ισοφάρισε στο τέλος (87’ Σκούλι) την Αταλάντα, σ’ ένα επεισοδιακό ματς με τρεις αποβολές, μία για τους γηπεδούχους (Μιλανέτο 63΄) και δύο για τους φιλοξενούμενους (Μπελίνι 57΄, Ριβάλτα 70΄).

Το Σάββατο, οι γηπεδούχοι πήραν τις νίκες. Η Μπολόνια βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από την Τορίνο, ωστόσο έβαλε πέντε γκολ στην επανάληψη και επικράτησε με 5-2! Νέα νίκη για την εντυπωσιακή Νάπολι, αυτή τη φορά με 3-0 επί της Λέτσε και ο στόχος του Champions League παραμένει εφικτός για τους "παρτονοπέι".

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ
Μπολόνια-Τορίνο 5-2 (48' Βόλπι, 55', 63', 79' (πέν.) Ντι Βάιο, 68' (πέν.) Μπερνάτσι / 7' Μπαρόνε, 53' Αμπάτε)
Νάπολι-Λέτσε 3-0 (11' (πέν.) Χάμσικ, 42' Πατσιέντσα, 65' Ντένις)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Ίντερ-Κιέβο 4-2 (3' Μάξουελ, 47' Στάνκοβιτς, 79', 88' Ιμπραίμοβιτς / 51' Πελισιέρ, 65' Μπεντιβόλιο)
Ουντινέζε-Λάτσιο 3-3 (8', 54' Ντι Νατάλε, 14' Κουαλιαρέλα / 59' Ζάρατε, 72' Ντιακίτε, 84' Λεντέσμα)
Παλέρμο-Σιένα 2-0 (30' Κασάνι, 54' Σιμπλίτσιο)
Ρετζίνα-Σαμπντόρια 0-2 (75' (πεν.) Μπελούτσι, 81' Πανταλίνο)
Ρόμα-Κάλιαρι 3-2 (39' Τότι, 77' Περότα, 90' Βούτσινιτς / 58' Κόντα, 69' Τζέντα)
Τζένοα-Αταλάντα 1-1 (87' Σκούλι / 17' Φλοκάρι)
Φιορεντίνα-Κατάνια 2-0 (55' Μούτου, 79' Τζιλαρντίνο)