Κυριακή, Μαρτίου 01, 2009

Το Λιγκ Καπ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το Λιγκ Καπ Αγγλίας, επικρατώντας 4-1 στα πέναλτι της Τότεναμ. Ο τελικός έγινε στο Γουέμπλεϊ, παρουσία περίπου 90.000 θεατών και η κανονική διάρκειά της αναμέτρησης καθώς και η ημίωρη παράταση, ολοκληρώθηκαν χωρίς τέρματα.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, στα 120 λεπτά. Ομως στα πέναλτι ήταν εμφανώς πιο ψύχραιμοι, καθώς ο Φόστερ "έπιασε" το πρώτο του Ο' Χάρα, στη συνέχεια αστόχησε ο Μπέντλι, ενώ σκόραραν και οι τέσσερις παίκτες της Γιουνάιτεντ (Γκιγκς, Τέβεζ, Ρονάλντο, Άντερσον) που ανέλαβαν τις εκτελέσεις.

Έτσι, η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον κατέκτησε τον πρώτο από τους τέσσερις τίτλους που διεκδικεί φέτος και παράλληλα παραμένει αήττητη από την Τότεναμ σε οποιαδήποτε διοργάνωση τα τελευταία οκτώ χρόνια!

Μάντσεστερ Γ. (Φέργκιουσον): Φόστερ, Έβανς, Φέρντιναντ, Εβρά, Ο' Σέι (76' Βίντιτς), Ρονάλντο, Σκόουλς, Γκίμπσον (91' Γκιγκς), Νάνι, Τέβεζ, Γουέλμπεκ (56' Άντερσον).

Τότεναμ (Ρέντναπ): Γκόμεζ, Τσόρλουκα, Ντόουσον, Κινγκ, Εκότο, Λένον (102' Μπέντλι), Μόντριτς, Τζίνας (98' Μπέιλ), Ζοκορά, Παβλιουτσένκο (65' Ο'Χάρα), Μπεντ.