Κυριακή, Μαρτίου 01, 2009

Serie A: Απώλειες βαθμών από Μίλαν

Την ήττα με 2-1 από τη Σαμπντόρια γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής η Μίλαν, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, λίγες μόνο ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από το Κύπελλο UEFA.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 33ο λεπτό με τον Αντόνιο Κασάνο. Στην επανάληψη, ο Πατσίνι διπλασίασε τα τέρματα της "Σαμπ" και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Πάτο.

Με το τυχερό γκολ του Μαρκίσιο στο 44΄ η Γιουβέντους νίκησε 1-0 τη Νάπολι

Η "Κυρία" μείωσε στους έξι τους βαθμούς από την πρωτοπόρο Ίντερ, που την Κυριακή υποδέχεται τη Ρόμα στο μεγάλο ντέρμπι, και εξακολουθεί να διατηρεί κάποιες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου. Νωρίτερα το Σάββατο, η Λάτσιο επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μπολόνια.

Στην 4η θέση παρέμεινε η Φιορεντίνα, που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρετζίνα. Τη νίκη της αγωνιστικής έκανε η Κατάνια, που επικράτησε με 4-0 της Παλέρμο δυο ντέρμπι της Σικελίας.