Σάββατο, Σεπτεμβρίου 12, 2009

Budesliga: Aποτελέσματα Σαββάτου (12/09/2009) [BINTEO]

Τα δόντια της άρχισε να δείχνει στο Γερμανικό πρωτάθλημα η Μπάγερν, παραομονές της έναρξης των υποχρεώσεων της για το Τσάμπιονς λιγκ. Οι «Βαυαροί» πέρασε σαν σίφουνας από το «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» και παρότι βρέθηκε να χάνει από την Ντόρτμουντ τη συνέτριψε με 5-1 για την πέμπτη αγωνιστική.

Η Λεβερκούζεν πάντως είναι αυτή που παραμένει στην κορυφή, αφού συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις περνώντας με 3-2 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, η οποία γνώρισε την ήττα για τρίτη συνεχή αγωνιστική. Οι «λύκοι» αγωνίζονταν από το 32’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Μπενάλιο για σκληρό φάουλ εκτός περιοχής στον Κίσλινγκ, ενώ στο 53’ οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν με την αποβολή του Ντερντιγιόκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Φάνης Γκέκας έμεινε και πάλι στον πάγκο.

Η Χόφενχαϊμ επιβλήθηκε με 3-0 της Μπόχουμ θυμίζοντας κατά διαστήματα την ομάδα που όλοι θαύμασαν στο πρώτο μισό της περσινής σεζόν, ενώ η Άιντραχτ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ. Ο Γιάννης Αμανατίδης αγωνίστηκε για 88 λεπτά προτού αντικατασταθεί από τον Νίκο Λυμπερόπουλο. Τέλος, η Μάιντς με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο επιβλήθηκε 2-1 της Χέρτα, με τον Αντρέας Ίβανσιτς να κάνει στο 80’ το 1-1 με πέναλτι.