Κυριακή, Σεπτεμβρίου 13, 2009

Eurobasket 2009: Ελλάδα-Ρωσία: 65-68

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας γνώρισε η Ελλάδα χάνοντας από τη Ρωσία με 68-65. Κακή εμφάνιση από την Εθνική, με εξαίρεση την τρίτη περίοδο κι ένα δίλεπτο στο τέλος όπου λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Πληγή τα ριμπάουντ. Επόμενος αντίπαλος η Γαλλία την Τρίτη (19:15). Σε περίπτωση ήττας η Ελλάδα οδεύει προς την τρίτη θέση του ομίλου, πράγμα που ίσως τελικά την... βοηθήσει φέρνοντας στο δρόμο της λιγότερο δύσκολο αντίπαλο στα προημιτελικά......
Ο αγώνας...

Η... κακή μέρα φάνηκε από την αρχή για την Εθνική. Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ πιο «ζεστοί» και συγκεντρωμένοι από την ελληνική ομάδα και πήραν τα ηνία του αγώνα, προηγούμενοι γρήγορα με μεγάλες διαφορές (3-11, 7-16). Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έδειχναν βραχυκυκλωμένοι στην επίθεση και απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, αφού τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ όχι απλώς έδιναν στους αντιπάλους δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά απέτρεπαν και τον αιφνιδιασμό. Με αυτά και με αυτά το χειρότερο δεκάλεπτο της Εθνικής μέχρι στιγμής στη διοργάνωση ολοκληρώθηκε με 12-21.

Οι αλλαγές του Γιόνας Καζλάουσκας (Καλαμπόκης, Καϊμακόγλου, Σχορτσανίτης) είχαν αποτέλεσμα και η Εθνική καθοδηγούμενη από τον Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να μειώσει στο -4 (21-25). Όμως το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχιζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της... εναέριας κυκλοφορίας και έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (23-33). Η επιθετική άνοδος του Γιάννη Μπουρούση και κάποιες καλές άμυνες οδήγησαν στη μείωση της διαφοράς, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 32-39 και πολλή τροφή για σκέψη και προβληματισμό: τα δώδεκα επιθετικά ριμπάουντ της Ρωσίας ήταν σαφώς η μεγαλύτερη «πληγή» για την Εθνική, η οποία είχε μόλις έντεκα αμυντικά ριμπάουντ!

Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στην τρίτη περίοδο. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα κι ελέγχοντας τα ριμπάουντ κράτησε τους Ρώσους άποντους για 7:05 και κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (40-39). Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έκανε εξαιρετική δουλειά στις δύο ρακέτες και η Εθνική είχε φέρει πλέον το παιχνίδι στα δικά της μέτρα, παρότι έκλεισε το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ (47-48).

Ο Σεργκέι Μόνια αποφάσισε να... φράξει το δρόμο προς τη νίκη για την Ελλάδα. Ο Ρώσος φόργουορντ πέτυχε τρία συνεχή τρίποντα και έφερε την ομάδα του στο +9 (48-57). Κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση, η ατυχία σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά και οι ώριμες επιθέσεις των πρωταθλητών Ευρώπης είχαν ως συνέπεια να συντηρήσουν αυτή τη διαφορά ασφαλείας μέχρι τα τελευταία λεπτά. Η Εθνική όμως δεν είχε παραδοθεί κι επιχείρησε μία ακόμη από τις επικές ανατροπές που έχει συνηθίσει να κάνει τα τελευταία χρόνια. Με ένα σερί 8-0 κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (61-63), 90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η Εθνική με καλάθια του Πρίντεζη έμεινε ζωντανή ως το φινάλε και μετά τις 1/2 βολές του Μόνια είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του φόργουορντ της Μάλαγα (πλέον) ήταν απελπιστικά άστοχο.