Κυριακή, Σεπτεμβρίου 20, 2009

Premier League: Θρίλερ στο Μάντσεστερ !

Ο Μάικλ Όουεν χάρισε την νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 96' επί της Σίτι με 4-3, σε ένα τρομερό ματς στο "Ολντ Τράφορντ".

Δύο γκολ πέτυχε ο Ντάρεν Φλέτσερ για τους γηπεδούχους και άλλα ο Κρεγκ Μπέλαμι για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας μάλιστα το 3-3 στο 90'.

Οι "πολίτες" ισοφάρισαν τρεις φορές, όμως δεν είχαν χρόνο και για τέταρτη απάντηση, έτσι υποχρεώθηκαν στην πρώτη του ήττα φέτος.

Ο Σκωτσέζος τεχνικός των πρωταθλητών Αγγλίας παρέταξε την ομάδα του με το κλασσικό 4-4-2 ενώ ο Μαρκ Χιουζ παρά την απουσία του Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ (δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής λόγω καρτών) δεν φοβήθηκε το ματς και έστειλε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 4-3-3 (με τον Φίλιπς δεξιά, τον Μπέλαμι αριστερά και τον Τέβες στην κορυφή της επίθεσης).

Αν και το κοινό φαινόταν διχασμένο, η πλειοψηφία του κόσμου που βρισκόταν στο «Ολντ Τράφορντ» αποδοκίμασε τον Κάρλος Τέβες.

Λίγο μετά τη σέντρα η Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Ρούνει (3’). Όπως φάνηκε όμως και στη συνέχεια η Σίτι δεν ήταν διατεθειμένη να παραδώσει εύκολα τα όπλα και ισοφάρισε στο 16’ με γκολ του Μπάρι. Με το 1-1 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Γιουνάιτεντ που πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Ντάρεν Φλέτσερ (48’). Η Σίτι είχε και πάλι την απάντηση αφού έφερε το ματς στα ισα με τον Μπέλαμι (51’).

Από εκείνο το σημείο και μετά το γήπεδο έγινε «κατηφορικό» αφού η κατοχή έφτασε κάποια στιγμή το 78%-22% υπέρ της Γιουνάιτεντ όμως ο Γκίβεν έλεγε όχι σε όλες τις προσπάθειες των παικτών της Γιουνάιτεντ.

Ο Ντάρεν Φλέτσερ έδωσε και πάλι τη λύση αφού με δικό του γκολ (80’) οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ 3-2.Ο Μπέλαμι σε μια από τις ελάχιστες φορές που η Σίτι πέρασε τη σέντρα στο 2ο ημίχρονο, ισοφάρισε στο 90’ λεπτό και όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο.

Κάπου εκεί όμως ήρθε η σειρά του Μαικλ Όουεν που είχε μπει αλλαγή στο 78’ στη θέση του Μπερμπατοφ. Ο 29χρονος επιθετικός βρέθηκε στο σωστό σημείο στο 95ο λεπτό και με δυνατό σουτ μετά από πάσα του Γκιγκς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στους «κόκκινους διαβόλους».