Παρασκευή, Μαΐου 22, 2009

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 67-69

Στη ρουλέτα των βολών, ο ΠΑΟ «έσπασε» την έδρα του Ολυμπιακού και με 10/11 βολές νίκησε στο ΣΕΦ με 67-69, που του δίνει αβαντάζ τίτλου για τη συνέχεια! Δυστυχώς ο αγώνας «χάλασε» 1.5 λεπτό πριν τη λήξη του, αφού οι ανεγκέφαλοι της εξέδρας διέκοψαν τον αγώνα για 12΄ με ρίψεις κροτίδων και πάσης φύσεως αντικειμένων. Το θρίλερ των βολών ξεκίνησε μετά την διακοπή του ματς όταν οι φιλοξενούμενοι προηγηθήκαν με 58-62. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 60-62, ο «Σάρας» με βολές 20΄΄ έκανε το 60-64, ο Τσίλντρες με καλάθι-φάουλ έφερε το ματς στο 63-64! Οι Διαμαντίδης –«Σάρας» με 4/4 βολές πήγαν το σκορ στο 65-68 στα τελευταία 12΄΄ ο Χαλπερίν μείωσε με βολές 67-68 στα 8΄΄ , ο Μπατίστ με 1/ 2 βολές έκανε το 67-69, ο Παπαλουκάς προσπάθησε να ισοφαρίσει στην τελευταία επίθεση και αν στείλει τον αγώνα στην παράταση, αστόχησε στο λέι απ και η νίκη πήγε στον ΠΑΟ που έκανε το «0-1» !

Μορφή των νικητών οι Διαμαντίδης-"Σάρας" που δεν έχασαν βολή στο τέλος και έκριναν τον αγώνα μαζί με τους Νίκολας και Πέκοβιτς. Φοβεροί και τρομεροί οι Μπουρούσης (18π) Τσίλντρες (23π) που έπαιξαν με φοβερό πάθος και θέληση και παραλίγο να κερδίσουν μόνοι τους τον αγώνα!

Πλήγμα για τον Ολυμπιακό το πέμπτο φάουλ που χρεώθηκε ο Μπουρούσης στο 39΄ και ήταν υπερβολικά αυστηρό με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν οι διαμαρτυρίες των οπαδών του Ολυμπιακού και στη συνέχεια να έχουμε επεισόδια.

Η εξέλιξη του αγώνα
Αγχωμένος ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ
να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να προηγηθεί 0-6 στο 2΄ με τον Πέκοβιτς. Ο Ολυμπιακός όμως «ξύπνησε» και με την είσοδο του Παπαλουκάς και τον εκπληκτικό Μπουρούση , έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 7-6! Μάλιστα ο σέντερ του Ολυμπιακού έδωσε προβάδισμα 14-12 στο 8΄ μέσα σε αποθέωση.

Ο Ομπράντοβιτς πέρασε τον Μπατίστ ο οποίος πιο γρήγορος μέσα στη ρακέτα από τον Βούισιτς ισοφάρισε σε 14-14, ο Χαλπερίν έκανε το 16-14 στο 10΄ και ο Μπατίστ με φοβερό κάρφωμα έφερε το ματς στα ίσια, 16-16 πού ήταν το αποτέλεσμα του δεκάλεπτου. Εντυπωσιακός ο Μπουρούσης τελείωσε τη περίοδο με 8 πόντους ενώ ο Πέκοβιτς είχε 6 π. Σημαντικό στοιχείο τα 0/ 5 τρίποντα των «πρασίνων»

Στη δεύτερη περίοδο ο αγώνας ήταν πιο θεαματικός. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν και πάλι «ζεστοί» με 18-19 από τον Σπανούλη αλλά με σπουδαίο σερί 11-1 των «ερυθρόλευκων» που είχαν πρωταγωνιστή τον Τσίλντρες, πέρασε μπροστά με 29-20 στο 15΄. Ο ΠΑΟ αντέδρασε, «έσφιξε» την άμυνα του, πήγε το ματς σε αργό ρυθμό και κατάφερε να «απαντήσει» με σερί 7-0 σε 29-27 στο 18΄. Σκόρερ του σερί ήταν ο Νίκολας με 3 και ο Πέκοβιτς με 4.

Και πάλι με μπροστάρηδες του Μπουρούση, Βούσισιτς ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 33-27 στο 19΄. Με τον ψυχωμένο Τσίλντρες και τον Μπουρούση να κυριαρχεί στη ρακέτα ξέφυγε με 38-34 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Μάλιστα ο Μπουρούσης έφτασε τους 14 και ο Τσίλντρες τους 11 ενώ Νίκολας με 8 και Πέκοβιτς με 11 ήταν οι πιο σταθεροί παίκτες των φιλοξενούμενων.

Υπόθεση του ΠΑΟ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπλόκαραν τα ατού τον Ολυμπιακό και με σερί 11-4 πέρασαν μπροστά οι «πράσινοι» με 42-45 στο 27΄ με καλάθι του Νίκολας. Ο Πρίντεζης μείωσε με καλάθι με 44-45.

Οι «πράσινοι» με σερί 5-0 ξέφυγαν με 45-50 στο 29΄. Με καλάθι και φάουλ ο Νίκολας έδωσε σημαντικό προβάδισμα στο +8 (45-53) 40΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Ο παθιασμένος Τσίλντρες με 4 προσωπικούς πόντους μείωσε σε 49-53 που ήατν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδο ήταν και αυτή συγκλονιστική αφού ο ΠΑΟ ξέφυγε 49-55 στο 35΄, ο Ολυμπιακός με σερί 9-1 πέρασε μπροστά με 58-56, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 58-58 στο 39΄ και ο Πέκοβιτς έκανε το 58-60. Στη συνέχεια είχαμε το πέμπτο φάουλ του Μπουρούση και το θρίλερ του τελευταίου λεπτού με τις βολές!

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-34, 49-53, 67-69

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Πελεκάνος, Τσίλντρες 23 (2), Βούισιτς 8, Τεόντοσιτς, Μπουρούσης 18 (2), Χαλπερίν 5, Γκριρ 2, Πρίντεζης 6, Ερστεγκ, Σχορτσιανίτης.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 4, Κέτσμαν, Σπανούλης 9, Περπέρογλου, Μπατίστ 10, Φώτσης 9 (2), Νίκολας 15 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6, Πέκοβιτς 16.