Τρίτη, Ιουνίου 16, 2009

Confederations Cup: Ξεκίνημα με το δεξί για Iταλία και Βραζιλία

ΗΠΑ-Ιταλία 1-3

Η Ιταλία μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις ΗΠΑ στο 41', ωστόσο εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με τρία τέρματα στην επανάληψη (58', 72', 94') πήρε τη νίκη και... μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση.

Βραζιλία-Αίγυπτος 4-3

Μετά από ένα... χορταστικό παιχνίδι με επτά τέρματα, ωραίες ενέργειες και ικανοποιητικό θέαμα η Βραζιλία επικράτησε της Αιγύπτου με 4-3 χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κακά στο 90ο λεπτό. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 3-1 εκμεταλλευόμενοι την δύναμη τους στον "αέρα", αλλά στην επανάληψη οι Αιγύπτιοι έβαλαν την μπάλα στο χορτάρι και έκαναν το 3-3 σε δύο λεπτά.

Τα τέρματα των Βραζιλιάνων σημείωσαν οι Κακά (5΄, 90΄ πέναλτι), Λουίς Φαμπιάνο (12΄) και Ζουάν (37΄), ενώ για τους Αιγύπτιους σκόραραν οι Ζιντάν (9΄, 55΄) και Σαούκι (54΄). Οι Αφρικανοί τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλ Μουχαμαντί στο 89΄.