Παρασκευή, Σεπτεμβρίου 11, 2009

Eurobasket 2009: Γερμανία - Ελλάδα 76-84

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ εξασφάλισε ουσιαστικά η Εθνική επικρατώντας με 84-76 της Γερμανίας στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης και φτάνοντας στις τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Όχι εντυπωσιακή όσο άλλες φορές, αλλά αρκούντως αποτελεσματική η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας έκαμψε την αντίσταση των μαχητικών Γερμανών με κορυφαίους τους Σπανούλη (20π., 7 ασίστ, 4 ριμπ.) και Σχορτσανίτη (14π.). Επόμενη αντίπαλος την Κυριακή η Ρωσία.

Ο αγώνας...

Η ποιοτική διαφορά της ελληνικής ομάδας από την αντίστοιχη γερμανική ήταν πασιφανής. Ωστόσο οι αργές επιθέσεις και το σκληρό παιχνίδι με τα πολλά φάουλ των παικτών του Ντιρκ Μπάουερμαν σε συνδυασμό με την αστοχία των Ελλήνων διεθνών είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να μην πάρει διαστάσεις. Ο Αντώνης Φώτσης με 8 πόντους «κουβάλησε» την Εθνική στο σκοράρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τα «πάντσερ» παρέμεναν σε κοντινή απόσταση και μάλιστα στα μέσα της περιόδου προηγήθηκαν (10-12). Η βελτίωση της άμυνας και η επιθετική άνοδος του Βασίλη Σπανούλη (9 πόντοι) έφεραν γρήγορα αποτελέσματα και η Ελλάδα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 25-19. Μία διαφορά που θα ήταν πολύ μεγαλύτερη, αν οι διεθνείς δεν σούταραν μόλις 11/18 βολές και αξιοποιούσαν καλύτερα τα 13 συνολικά φάουλ (!) που έκαναν οι αντίπαλοι.

Το συγκρότημα του Γιόνας Καζλάουσκας άρχισε εξαιρετικά το δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια τιμή (29-19) υποχρεώνοντας τον Ντιρκ Μπάουερμαν να καλέσει δύο τάιμ άουτ μέσα στο πρώτο δίλεπτο της περιόδου. Οι Γερμανοί αφυπνίστηκαν, περιόρισαν τα φάουλ που τους απειλούσαν με... αφανισμό αν συνεχίζονταν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Στάιγκερ κατάφεραν να μειώσουν στο -4 (35-31). Η απειλή αφύπνισε την Ελλάδα και η απάντηση ήρθε με καλές άμυνες του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και τρίποντα των Περπέρογλου και Ζήση, που έφεραν τη διαφορά ξανά στο +10 (41-31), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 41-33.

Με τέσσερις γρήγορους πόντους από το Νίκο Ζήση η Εθνική έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (45-33) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Γιόνας Καζλάουσκας στο μεταξύ άλλαξε το δίδυμο των ψηλών περνώντας στο παρκέ Πρίντεζη και Κουφό. Οι Γερμανοί κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στο -4 (49-45) με τρίποντο του Σβεν Σούλτσε, αλλά η ελληνική αντίδραση ήταν και πάλι εξαιρετική. Ακολούθησε ένα επί μέρους σκορ 12-3 που έφερε τη διαφορά στο +13 (61-48), προτού κλείσει το δεκάλεπτο με 61-50.

Η γερμανική επιμονή δεν άφησε την Εθνική να φτάσει σε μία άνετη νίκη. Οι παίκτες του Ντιρκ Μπάουερμαν με πρωταγωνιστές τους Μπέντσινγκ και Σάφαρτσικ που σκόραραν με κάθε τρόπο κατάφεραν πέντε λεπτά πριν το τέλος να μειώσουν ξανά τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (70-66). Η Ελλάδα όμως «απέκρουσε» και αυτή την τελευταία προσπάθεια ανατροπής και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να αποσπαστεί ξανά με +11 (79-68) απλοποιώντας τα πράγματα και φτάνοντας τελικά στην τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-33, 61-50, 84-76

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 5, Μπουρούσης 2, Ζήσης 12, Σπανούλης 20, Καλάθης, Φώτσης 12, Πρίντεζης 8, Κουφός 4, Περπέρογλου 7, Σχορτσανίτης 14.

Γερμανία (Μπάουερμαν): Στάιγκερ 3, Σάφαρτσικ 23, Σούλτσε 3, Όλμπρεχτ 4, Βισότσκι 2, Χάμαν, Γκριν 6, Πλάις 4, Χάρις 4, Φέμερλινγκ 8, Μπέντσινγκ 16, Γιάγκλα 3.